Najwyższa elektrownia wiatrowa w Polsce

Najwyższa elektrownia wiatrowa w Polsce, ale też i w Europie zlokalizowana jest w maleńkiej wsi Paproć znajdującej się pod Nowym Tomyślem w województwie wielkopolskim. Jest ona prywatną inwestycją Grzegorza Bartola – bogatego przedsiębiorcy z Poznania, którego firma zajmuje się dystrybucją win oraz produkcją wódki.

Elektrownia Wiatrowa Nowy Tomyśl

W pierwszej fazie projektu Elektrownia Wiatrowa Nowy Tomyśl złożona miała być z trzech wiatraków, jednak wystąpiły trudności w podłączeniu trzeciej do linii przesyłowych, dlatego w końcowej fazie projektu pozostały dwa – każdy z nich ma moc mniej więcej 2500 kW. Wiatraki liczą sobie aż 210 m wysokości, czyli niewiele mniej niż warszawski Pałac Kultury i Nauki z iglicą. Bez niej Pałac jest nawet mniejszy bo liczy sobie tylko 187 metrów. Całkowity koszt inwestycji opiewa na 50 milionów złoty, jednak niespełna połowa tej kwoty pochodzi z unijnych funduszy.

Inwestor zakłada, że fundusze powinny zwrócić się w ciągu najbliższych 5-6 lat, przy mniej pomyślnych wiatrach powinno to zająć nie więcej jednak niż 8 lat. Według szacunków, moc jaką emitują wiatraki powinna spokojnie wystarczyć dla 6 tysięcy gospodarstw domowych. Głównym konstruktorem całej budowli została lokalna firma Całus działająca na lokalnym rynku ze swoją siedzibą właśnie w Nowym Tomyślu.

Elementy potrzebne do budowy w głównej mierze zostały sprowadzone z Niemiec. Wysokości wiatraków nie jest przypadkowa – jak pokazały testy na tej wysokości wiatr wieje nawet o 1/4 lepiej niż na mniejszych wysokościach. Przy budowie zastosowano takie rozwiązania, aby bardzo łatwo i co najważniejsze w miarę bezpiecznie można było wejść na górę wiatraków, co czyni je też najwyższymi wieżami widokowymi w Polsce – gratką dla turystów i miłośników widoków nie mających lęku wysokości.

Parametry techniczne i nie tylko elektrowni wiatrowej w Paproci

Cóż jako Polacy możemy być dumni, że nasz kraj się rozwija i coraz bardziej zaczynamy korzystać z odnawialnych źródeł energii, przy okazji bijąc europejskie rekordy. Ot tak niech cieszy się nasza lekka próżności. W założeniu inwestora miał być to wyjątkowy projekt, co z pewnością mu się udało.

  • prędkość obrotowa śmigła 300km/h
  • waga masztów wiatraków 342 tony
  • waga gondoli wiatraków 100 ton
  • waga śmigieł wiatraków 6 ton
  • waga fundamentów betonowych podtrzymujących oba wiatraki wynosi 1540 ton
  • hałas jaki emitują wynosi ok. 30 decybeli
  • turbiny zamontowane są na 160 metrze
  • rozpiętość łopatł wynosi 100 metrów
  • moc elektrowni 5MW
  • każdy wiatrak wyposażony jest w generator Fuhrländer FL-2500 o mocy 2, 5 MW

Sprawdź także:

Elektrownia hybrydowa – nowy trend

Recykling, downcycling i upcycling – o co w tym chodzi?

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.