Elektrownia hybrydowa – nowy trend

1
1598

Hybryda energetyczna w postaci elektrowni łączy ze sobą różne źródła energii, najczęściej odnawialnej. Rozwiązanie hybrydowe ma na celu zwiększenie ilości produkcji energetycznej. Zestawieniem, które wykorzystuje się zazwyczaj to połączenie źródeł energii słonecznej oraz energii wiatru. Takie przedsięwzięcia zajmują ogromne tereny. W Stanach Zjednoczonych przybierają rozmiary nawet 250 hektarów. Nie w każdym miejscu elektrownia hybrydowa będzie wykorzystywała jednocześnie oba te źródła. Dla przypomnienia najwięcej takich elektrowni jest budowanych przy granicy USA i Meksyku – w rejonach gorących, gdzie słońce większą część dnia zasila panele słoneczne. Nie brakuje tam też silnego wiatru, więc nie ma przestojów a klimat dla tego połączenia jest wręcz idealny.

Jak elektrownia hybrydowa wytwarza prąd?

Elektrownie hybrydowe mogą także oznaczać produkcję energii wodnej w połączeniu z każdym innym odnawialnym źródłem energii elektrycznej. Z takiego rozwiązania słynie pierwsza polska elektrownia hybrydowa. Elektrownia Opolnica już wcześniej działała na zasadzie hydroelektrowni. W tej chwili rozpoczyna się okres badawczy a cały projekt powinien być gotowy zgodnie z planem w roku 2023. Za rozbudowę odpowiedzialny jest Tauron. Choć wielkością nie przypomina tych znanych z amerykańskiego rynku energetycznego, to dla nas jest to także ogromny krok w przód. Polska nie słynie z wykorzystania źródeł odnawialnych w celach produkcji energii. Wsparcie dla takich projektów jest, jednak samych projektów jest po prostu zbyt mało by w szybkim tempie uniezależnić się od węgla.

Amerykańska elektrownia hybrydowa

Amerykanie zbudowali swój sławny Solar Wind Energy Power w formie wielkiej wieży. Ten projekt powinien być bezawaryjny przez 50 najbliższych lat. Tak oceniają specjaliści. Być może liczą, że w tym czasie wynalezione zostaną nowe materiały pozwalające jeszcze lepiej wykorzystać światło słoneczne i siłę wiatru. Porównali także wszystkie parametry łącznie z kosztem budowy. Wyniki są bardzo ciekawe. Elektrownia zajmuje mniej miejsca (sama wieża to zaledwie 640 akrów) od elektrowni wiatrowych czy słonecznych budowanych osobno. Koszt instalacji również jest mniejszy w porównaniu do postawienia elektrowni wykorzystujących tylko jedno źródło odnawialne. Oczywiście chodzi o budowę elektrowni produkującej tę samą ilość energii co elektrownia hybrydowa.

1 KOMENTARZ