Stylowa i nowoczesna kuchnia – jakie płytki do kuchni?

Ankiety przeprowadzone wykazały, że kuchnia jest jednym z pomieszczeń, w których statystycznie w ciągu dnia spędzamy najwięcej czasu. To bardzo ważne, aby czuć się w niej dobrze, aranżując wokół siebie otoczenie, w którym gotowanie to prawdziwa przyjemność. Nie można jednak zapominać, że główną funkcją kuchni jest przyrządzanie posiłków – projektując to pomieszczenie, powinno się mieć na uwadze przede wszystkim jego funkcjonalność i ergonomię. Rzecz jasna, walory estetyczne oraz praktyczność mogą iść z sobą w parze.

Pierwszym krokiem do uzyskania stylowej kuchni jest wykończenie podłogi oraz ścian. Specjaliści z marketów budowlanych przypominają, że kwestia ta może okazać się znacznie trudniejsza niż się wydaje. Dlaczego? Podobnie jak w łazience, panujące w kuchni warunki nie pozwalają na to, aby zastosować w niej te same materiały, których powszechnie używa się w salonach czy sypialniach. Gotowanie emituje duże ilości wilgoci, trzeba liczyć się także z tłustymi plamami – zwykłe panele tego nie wytrzymają. Zdecydowana większość profesjonalistów jednoznacznie uznaje, że najlepszym rozwiązaniem będą kafelki – zarówno na podłodze, jak i na ścianach pomieszczenia. Jakie płytki do kuchni spiszą się w takim razie najlepiej?

jakie płytki do kuchni

Wybór dostępnej ceramiki jest bardzo szeroki. Badania rynku przeprowadzone wykazały, że większość producentów już dawno przestało trzymać się konwencjonalnej glazury, znacznie rozszerzając swój asortyment w ostatnich kolekcjach. Dziś płytki do kuchni nie powinny być już kojarzone z typowymi kafelkami, które zdobiły ściany w babcinym mieszkaniu – chociaż nadal można nabyć modele klasyczne, to projektanci wnętrz dwoją się troją, aby każdego roku zaskoczyć czymś swoich klientów.

Moda i funkcjonalność – jakie płytki do kuchni wybrać najlepiej?

W ostatnich latach na rynku pojawiły się nowe trendy, które wyznaczyły zupełnie inne standardy wykończenia kuchni. Analiza oferty sklepów internetowych pozwoliła na wyróżnienie kilku, bardzo ciekawych modeli płytek, które z pewnością będą się świetnie prezentować. W obecnym sezonie największą popularnością cieszą się:

  • Płytki ceramiczne wielkoformatowe – duże płyty nadają pomieszczeniu niecodzienny, industrialny wygląd, doskonały przy nowoczesnej, minimalistycznej stylistyce. Dużą zaletą płytek wielkoformatowych jest znaczne ograniczenie spoiwa i fugi, gdyż te ściśle do siebie przylegają, tworząc trwałą instalację.
  • Płytki sześciokątne (heksagonalne) – układając kafelki, wcale nie trzeba trzymać się klasycznych prostokątów. Organiczne, sześciokątne kształty nadadzą kuchni interesujący, pełen życia wygląd, który świetnie komponuje się z dużą ilością zieleni.
  • Klinkier – płytki klinkierowe łączą w sobie przytulny urok wraz z nowoczesnością. Ich niepodważalnym atutem jest ponadprzeciętna trwałość, zarówno na zadrapania, jak i na wilgoć czy nagłe zmiany temperatury.
  • Glazura z nadrukiem – kafelki z glazury posiadają wiele zalet – są tanie, łatwo dostępne, a na dodatek mamy ich bardzo szeroki wybór. Z uwagi na bogaty asortyment tego typu ceramiki, można dokładnie dopasować ją do wystroju swojej kuchni.

Stylowy wygląd to jednak nie wszystko – zastanawiając się nad tym, jakie płytki do kuchni okażą się satysfakcjonującym rozwiązaniem, koniecznie należy wziąć pod uwagę także ich praktyczną stronę. Jak wiadomo, w kuchni musi panować porządek, a jej otoczenie powinno być maksymalnie schludne i higieniczne. Specjaliści z branży wykończeniowej twierdzą, że największym problemem bywa pleśń, która ma tendencję gromadzić się przy okapie, zlewie oraz innych, wilgotniejszych miejscach w pomieszczeniu. Grzyb może zostać zatrzymany poprzez zastosowanie odpowiednich płytek ceramicznych, którym towarzyszy fachowy montaż. Drobnoustroje często rozwijają się w wyżłobieniach w fudze, dlatego im cieńszą warstwę spoiwa zastosujemy, tym mniej czyszczenia ścian nas czeka.

Kafelki w kuchni a pozostałe wyposażenie – jak tworzyć ciekawe kompozycje?

Według projektantów wnętrz, nawet amator jest w stanie wymyślić ciekawą i przyjemną dla oczu aranżację kuchni – wystarczy zaznajomić się z podstawowymi zasadami wystroju domu. Wcale nie jest powiedziane, że wybrane meble muszą posiadać podobny schemat kolorystyczny do znajdujących się w kuchni kafelek. Ciekawe kompozycje barwne oraz nietypowe odcienie są jak najbardziej w modzie, wpisując się w obecne trendy. Aby wiedzieć, jakie płytki do kuchni będą prezentować się najlepiej, warto jest zwrócić uwagę także na ich wzornictwo oraz rozmiary. Modele o nieregularnych kształtach są jak najbardziej mile widziane. Badania rynku wykazały, że szczególnie popularna stała się także ceramika imitująca inne, często droższe materiały, jak choćby drewno lub naturalny kamień. Rozwiązanie to pozwala cieszyć się charakterystycznym wyglądem desek czy betonu, które nie mogłyby zostać zastosowane w kuchni w normalnych okolicznościach. Jeśli decydujemy się na przytulniejszy wystrój, dobrym pomysłem mogą okazać się klasyczne meble kuchenne, nadające całemu pomieszczeniu swojski, tradycyjny klimat. Nowoczesne, minimalistyczne wyposażenie lepiej skomponuje się natomiast z prostszymi kafelkami, które posiadają neutralny, nieinwazyjny wygląd.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.