Elektrownie geotermalne w Polsce

Wykorzystanie głębokiej geotermii daje duże możliwości jeżeli chodzi o pozyskiwanie energii z ekologicznych, odnawialnych źródeł. Szacuje się, że 40% znajdujących się na terenie naszego kraju wód termalnych jesteśmy w stanie wykorzystać w formie elektrowni geotermalnej. Przypomnijmy, że znaczna większość Polski ma dostęp do takich wód. 80% powierzchni kraju składa się z 3 największych prowincji geotermalnych. Pozyskiwanie energii z wnętrza ziemi jest bezpieczne dla środowiska, w przypadku nie wystąpienia efektów ubocznych. Elektrownia geotermalna wymaga jednak specjalnych warunków.

BUDOWA ELEKTROWNI GEOTERMALNEJ

Zazwyczaj budowa elektrowni polega na przeprowadzeniu głębokich odwiertów w ziemi. W jej wnętrzu woda czy skały powinny mieć odpowiednią temperaturę. Tutaj wymagana jest temperatura minimum 65 stopni Celsjusza na głębokości 2000 metrów. Ważny jest również poziom zasolenia wody – im mniejszy tym lepiej.

Najlepszym przykładem na opłacalność elektrowni geotermalnej jest miasto Zakopane – blisko 40% zapotrzebowania na ciepło jest realizowane przez spółkę zajmującą się wykorzystywaniem energii geotermicznej. Ciepłowni jest w tej chwili kilkanaście. Zajmują się dostarczaniem ciepła do gospodarstw oddalonych do kilkunastu kilometrów od elektrowni. Obecnie energia geotermiczna nie jest zamieniana w energię elektryczną. Ten stan ma się zmienić. Elektrownia Szaflary ma być pierwszą tego typu elektrownią geotermalną. Oprócz ciepła będzie wytwarzana energia elektryczna.

PŁYTKA ELEKTROWNIA GEOTERMALNA

Często można spotkać się z instalacjami płytkiej geotermii. Takiego typu instalacji jest w Polsce ponad 30 tysięcy. Wykorzystywane są do ocieplania na przykład publicznych nieruchomości oraz gospodarstw domowych.

WADY GEOTERMII

Największą wadą geotermii jest jej mała dostępność. Miejsc, w których bezproblemowo można założyć tego typu elektrownię jest niewiele – pomimo tak ogromnych złóż, jakie są dostępne w naszym kraju. Podczas produkcji energii geotermalnej może dojść do zanieczyszczenia środowiska. Dzieje się tak na skutek wydobycia szkodliwych gazów. Wcześniej znajdują się one we wnętrzu ziemi. Przypadkowe ich wydobycie lub pomoc w przedostaniu się do wyższych warstw gleby może doprowadzić do jej skażenia. Do takiej sytuacji nie dochodzi często, ale jednak takie przypadki się zdarzają.

Redakcja Odnawialni

One thought on “Elektrownie geotermalne w Polsce

  1. O geotermii to ostatnio było głośno. Tyle mamy złóż, które można wykorzystać. Jednak z jakiegoś względu kolejne rządy nie decydują się na inwestycję w geotermię. Być może to technologiczny problem nie do przeskoczenia?

Dodaj komentarz