Ogrzewanie etażowe – rodzaje, wady i zalety

Ogrzewanie etażowe to inaczej ogrzewanie centralne. Najczęściej jest montowane w domach oraz mieszkaniach w kamienicy, które nie są podłączone do ogrzewania miejskiego. Jakie są jego rodzaje, wady i zalety?

Ogrzewanie etażowe – co to jest?

Charakterystyczną cechą ogrzewania etażowego jest jedno źródło ciepła, która rozprowadzane jest na grzejniki. Kompletna instalacja, która składa się z źródła ciepła, pompy cyrkulacyjnej oraz przewodów i grzejników pozwalają na rozprowadzenie ciepła do wszystkich pomieszczeń i równomiernym ich ogrzaniu.

Ogrzewanie etażowe może wykorzystywać różne źródła paliwa. To właśnie wybór paliwa decyduje o ekonomii i ekologii ogrzewania. W domach jednorodzinnych najczęściej nadal jest wykorzystywane ogrzewanie etażowe węglowe. Z roku na rok jest ono wypierane przez inne źródła energii, które są mniej szkodliwe dla środowiska.

Ogrzewanie gazowe cieszy się największą popularnością w ogrzewaniu mieszkań znajdujących się w kamienicach, które często nadal nie zostały podłączone do sieci miejskiej. Jest to ogrzewanie, które można wykorzystać tylko w sytuacji, gdy budynek podłączony jest do zewnętrznej sieci gazowej.

Ogrzewanie kominkowe nadal często wykorzystywane jest w budynkach wolnostojących. Jest to jednak forma ogrzewania, która nie może być wykorzystywana w budynkach wielorodzinnych. Ogrzewanie etażowe kominkowe jest rozwiązaniem ekonomicznym i wygodnym. Nie można również zapomnieć o dekoracyjnym wyglądzie kominka, który jest dodatkowym atutem.

Elektryczne ogrzewanie etażowe używane było często w przeszłości. Dziś wiele osób z niego rezygnuje, gdyż jest bardzo kosztowne. Jedynym rodzajem ogrzewania elektrycznego, które nadal cieszy się popularnością jest ogrzewanie podłogowe, które często wykorzystywane jest w łazienkach, pokojach kąpielowych czy ogrodach zimowych.

Ogrzewanie etażowe – wady i zalety

Pod nazwą ogrzewania etażowego kryje się kilka rozwiązań. To od wyboru odpowiedniego paliwa zależy, czy będzie to ogrzewani ekonomiczne. Gaz jest ekonomicznym źródłem ciepła. Energia elektryczna jest znacznie droższa. Węgiel jest najtańszy, ale również stwarza największe zagrożenie dla środowiska naturalnego.

Dużą zaletą ogrzewania etażowego jest ogromna wygoda. Jest to ogrzewanie, która działa automatycznie. Domowy komputer reguluje pracę pieca, a właściciel nie musi martwić się, że w mieszkaniu lub domu jest zimno. Nie istnieje również niebezpieczeństwo, że mieszkanie jest przegrzane, a ogrzewanie staje się bardzo kosztowne.

Kolejną zaletą ogrzewania etażowego jest duża niezależność. Korzystanie z sieci miejskiej związane jest z dostosowaniem się do okresów grzewczych. Własne ogrzewanie można uruchomić, gdy zajdzie taka potrzeba.

Ogrzewanie etażowe, jak każde inne, ma również swoje wady. Jedną z największych jest kosztowna instalacja. Warto również pamiętać, że zakładając ogrzewanie gazowe w budynku wielomieszkaniowym należy uzyskać zgodę Wspólnoty Mieszkaniowej oraz sporządzić plany zatwierdzone przez Urząd Miasta.

Zakładając ogrzewanie etażowe koniecznie trzeba również wygospodarować miejsce na piec. Nie zawsze jest to łatwe zadanie.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz