Ile kosztuje ogrzewanie domu biomasą?

1
1590

Biomasa jest jednym z alternatywnych paliw do zasilania kotłów grzewczych. Nadal prym wiedzie węgiel, który z racji swojej ceny jest coraz mniej lubiany. Kotły zasilane węglem są także mało ekologiczne. Wielkim minusem dla tego typu paliwa jest fakt, iż pojawiająca się w przewodzie kominowym sadza może się zapalić. Wówczas może nas czekać wymiana przewodu kominowego, pieca a pożar może skończyć się tragicznie.

OGRZEWANIE BIOMASĄ A OSZCZĘDNOŚCI

Ogrzewanie biomasą równa się ograniczeniem kosztów. Jest to także bardzo ekologiczne. Warto zwrócić uwagę na biomasę, w postaci peletu wysokiej jakości. Wybór odpowiedniego kotła i dobranie jakościowo dobrej biomasy to czysty dualizm – połączenie ekologii i oszczędności. Można dołożyć trzeci ważny argument – podczas palenia węglem nasza kotłownia jest brudna i wszędzie jest pełno pyłu.

EKOLOGICZNE OGRZEWANIE BIOMASĄ

Produkt ekologiczny, o którym mowa może zostać pozyskany bezpośrednio z organicznych źródeł ale także z odpadów, które po obróbce mogą zamienić się w paliwo. Ale to nie jedyne źródła, z którym możemy pozyskać biomasę. Plankton i rośliny również nadają się do jej produkcji. Koszty ogrzewania naszego gospodarstwa mogą spaść o kilkadziesiąt procent jeżeli zdecydujemy się na wymianę pieca w kotłowni.

OGRZEWANIE PELETEM

Pelet jest dostępny w postaci granulatu powstającego pod wpływem ogromnego ciśnienia. Rozdrobnione drobne elementy są łączone pod specjalną prasą i efektem końcowym są około centymetrowe granulki. Taki produkt końcowy jest także wygodny dla osoby sprawującej nadzór nad ogrzewaniem domu. Dostępne są ogromne pojemniki z podajnikami biomasy, które same odmierzają potrzebną ilość peletu bezpośrednio do kotła. Piece na pelet są bardzo nowoczesnymi urządzeniami. Często możemy znaleźć w nich funkcje, które sprawiają, że ogrzewanie biomasą jest całkowicie zautomatyzowane. Automatyzacja zawsze oznacza oszczędności, więc w takim przypadku koszty ogrzewania peletem stają się bardzo konkurencyjne w porównaniu z tradycyjnymi kotłami zasilanymi węglem kamiennym. Wybór wydaje się być oczywisty. Dodatkowo ostatnio modne są programy unijne i rządowe, oferujące dopłaty do wymiany kotła węglowego.

1 KOMENTARZ

  1. Elektrociepłownie wykorzystują biomasę, bo takie są przepisy. One stają się z roku na rok coraz bardziej restrykcyjne i nawet takie miejsca jak elektrociepłownie będą musiały przejść na palenie biomasą w większości.