Fotowoltaika i ogrzewanie domu. Poznaj sprytne sposoby na obniżenie rachunków!

Panele fotowoltaiczne na dobre zagościły w naszym rodzimym krajobrazie. Widzimy je na dachach domów i fotowoltaicznych farmach. Instalujemy ich coraz więcej. Według danych Instytut Energetyki Odnawialnej, Polska zajmuje czwarte miejsce w Unii pod względem przyrostu mocy zainstalowanej fotowoltaiki. Czy jednak wiemy jak z nich korzystać, by były nie tylko ekologiczne, ale także jak najbardziej ekonomiczne?

Fotowoltaika znacząco wpływa na nasz system energetyczny. Wciąż – systematycznie i bardzo dynamicznie – rośnie liczba nowych instalacji PV. Czy jednak robimy z nich właściwy użytek? Jak zapobiegać marnowaniu nadwyżki energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne?

Fotowoltaika a nadwyżka energii

Fotowoltaiki nie sposób przecenić. Uniezależnia nas od podwyżek cen prądu, korzysta z ogólnodostępnego źródła energii, jest ekologiczna i niezawodna, a na dodatek można otrzymać na jej instalację dofinansowanie i skorzystać z ulgi podatkowej.

Nie można zapominać o tym, że sposób rozliczania domowych elektrowni powoduje stratę wyprodukowanego prądu nawet w 20-30%! Do tego dochodzi fakt, że często moc instalacji fotowoltaicznych jest przeszacowana względem potrzeb i… wyprodukowany prąd nie jest efektywnie wykorzystany!

Co zrobić by w pełni wykorzystać energię z paneli fotowoltaicznych? Ekonomicznym i uniwersalnym rozwiązaniem jest instalacja kotła elektrycznego! Dzięki temu nadwyżkę energetyczną będziemy mogli wykorzystać do celów grzewczych.

Panele fotowoltaiczne i kocioł elektryczny

Kocioł elektryczny jest stosunkowo tani w inwestycji, a na dodatek łatwy w montażu. Jest też prosty w obsłudze. Co więcej, kotły elektryczne świetnie nadają się nie tylko do nowoprojektowanych instalacji, ale także tych już istniejących – modyfikowanych bądź modernizowanych.

Biorąc więc pod uwagę koszty związane z zakupem kotła elektrycznego, jego eksploatacją i cyklem życia (w przypadku urządzeń od sprawdzonych producentów, wykonanych z najwyższej jakości komponentów i nowoczesnych rozwiązań technologicznych) uzyskujemy jedno z najbardziej ekonomicznych rozwiązań dostępnych na rynku. Wysokiej jakości kotły elektryczne znajdziesz na defro.pl/kotly-elektryczne.

Kocioł elektryczny współpracujący z instalacjami PV może działać jako główne lub alternatywne źródło ciepła. Dzięki zaawansowanym funkcjom może także wykorzystać wyprodukowaną energię w sposób jak najbardziej optymalny. Co więcej, przy urządzeniach z funkcją tygodniowego programowania czasu pracy będziemy mogli korzystać z naszej instalacji fotowoltaicznej nawet w 100%!

Panele fotowoltaiczne a pompa ciepła

Warto pamiętać, że PV mogą współpracować także z niezwykle ekonomicznym i ekologicznym urządzeniem jakim jest pompa ciepła. Pompa ciepła do ogrzewania wykorzystuje darmowe źródło energii jakim jest powietrze.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.