Jakie rodzaje kotłów 5 klasy z podajnikiem są najpopularniejsze?

Na rynku sprzętu dedykowanego ogrzewaniu domów znajdziemy wiele rodzajów urządzeń przystosowanych do opalania różnymi rodzajami paliw. W naszym kraju największą popularnością cieszą się kotły na paliwa stałe, na węgiel, drzewo i koks, a także kotły gazowe i na olej opałowy. Zdecydowanie droższym, a przez to najmniej popularnym rozwiązaniem jest ogrzewanie elektryczne przy pomocy grzejników konwektorowych.

Trzy rodzaje kotłów z podajnikiem

W związku z próbą obniżenia emisji szkodliwych substancji, jakie powstają podczas spalania paliw stałych, z rynku powoli znikają tradycyjne urządzenia, a ich miejsce zajmują nowoczesne kotły CO 5 klasy z podajnikiem. To sprzęt charakteryzujący się większą efektywnością spalania, który ogranicza ilość szkodliwych związków i pyłów emitowanych do atmosfery. Najpopularniejszą ich wersją są kotły na ekogroszek, czyli dość drobno zmielony węgiel kamienny o ściśle określonych parametrach – dużej energetyczności, niskiej zawartości siarki, wilgotności i popiołu. W sprzedaży znajdziemy również kotły z podajnikiem na pellet, czyli sprasowane wióry drzewne lub inny biomateriał oraz urządzenia uniwersalne, przystosowane do spalania obu typów paliw. W tym miejscu https://wozny-kotly.pl/kategoria-produktu/kotly-co-5-klasy-z-podajnikiem/ znaleźć można urządzenia wszystkich trzech wymienionych rodzajów – na ekogroszek, pellet i uniwersalne.

Zalety różnych typów paliw

Wybór konkretnego rodzaju kotła powinien uwzględniać dostępność, cenę i energetyczność paliwa, jakim ma być opalany. Ze względu na przystępne ceny węgla, jego wysoką kaloryczność oraz dużą dostępność, w naszym kraju największą popularnością cieszą się kotły 5 klasy z podajnikiem na ekogroszek. Gdy użytkownik ma dostęp do taniego pelletu, ciekawszym rozwiązaniem może być wybór kotła uniwersalnego lub przystosowanego wyłącznie do spalania właśnie tego typu paliwa. Takie kotły są często wybierane przez rolników lub większe przedsiębiorstwa, które mogą wyprodukować pellet we własnym zakresie – paliwo może być produkowane z łusek słonecznika, słomy rzepakowej, wierzby energetycznej i wielu innych biomateriałów. 

W przypadku większości użytkowników, którzy poszukują wydajnego kotła z podajnikiem do ogrzewania domu lub budynku firmowego, najczęstszym wyborem są kotły na ekogroszek. To powszechnie dostępne paliwo o wysokim poziomie kaloryczności, dostępne wciąż w dość dobrej cenie. Użytkownicy mający możliwość samodzielnej produkcji pelletu, częściej decydują się na zakup kotłów z podajnikiem na pellet lub urządzeń uniwersalnych, które można zasilać zarówno pelletem, jak i ekogroszkiem.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.