Rodzaje zamków do drzwi i ich zastosowanie

Dla każdego właściciela domu niezwykle ważne jest, aby właściwie zadbać o bezpieczeństwo domowników i swojego mienia. Podstawa to solidne drzwi wejściowe do domu. Te muszą być jednak wyposażone w naprawdę dobrej jakości zamek. Na rynku dostępne są różne modele zamków do drzwi. Warto zatem wiedzieć, czym się charakteryzują i jakie mają zastosowanie.

Zamki wpuszczane

Jak wspomniano, dziś dostępne są różne zamki do drzwi. Wśród nich wyróżnić można zamki wpuszczane, które często nazywane są także zamkami wewnętrznymi. Wynika to z tego, że montowane są one wewnątrz drzwi. Dzięki temu są niemal niewidoczne. Zamek wpuszczany montowany jest w specjalnych otworach, a jego działanie polega na tym, że w chwili przekręcenia klucza rygiel zamka wchodzi do wzmocnionego otworu w futrynie. Zapewnia to skuteczne zamknięcie drzwi. Co ważne, zamki wpuszczane podzielić można na kilka typów. Mowa tu o zamkach wpuszczanych z blokadą, z zatrzaskiem uruchamianym półobrotem klamki oraz z wkładką cylindryczną.

Zamki wierzchnie

Innym rozwiązaniem są zamki do drzwi wierzchnie, które z kolei często określane są jako zewnętrzne. Taki zamek z jednej strony otwierany jest za pomocą klucza, z drugiej natomiast za pomocą gałki lub zasuwy. Zamki wierzchnie znajdują swoje zastosowanie najczęściej w tych modelach drzwi, które są za cienkie, aby można było w nich zamontować zamek wpuszczany. Zamki wierzchnie również podzielić można na kilku typów. W tym przypadku mowa jest tu zamkach zasuwkowych, zapadkowych oraz o zamkach zasuwkowo-zapadkowych.

Zamki mechaniczne i elektromechaniczne

Na rynku dostępne są jeszcze zamki do drzwi mechaniczne oraz elektromechaniczne. Ten pierwszy cechuje się wysoką skutecznością działania. Rygiel zamka przesuwany jest tu przy użyciu klucza. Z kolei zamek elektromechaniczny to już dość zaawansowane rozwiązanie. To, co od razu można zauważyć przy tym modelu zamka to brak klucza. Takie zamki otwierane są bowiem brelokiem z zakodowanym kodem bądź specjalną kartą. Po przyłożeniu któregoś z tych elementów do zamka następuje z czytanie informacji i zwolnienie blokady przez impuls elektryczny. Trzeba tu jednak pamiętać, że zamki elektromechaniczne do swojego działania wymagają dodatkowego zasilania.

Duży wybór zamków do drzwi pozwala na wybór takiego, który najlepiej spełniać będzie indywidualne oczekiwania. Ważne jest, aby przy zakupie konkretnego modelu zawsze kierować się jego jakością. Bezpieczeństwo jest bowiem najważniejsze. Dlatego nie powinno się na nim oszczędzać.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz