Coraz częściej w standardowym wyposażeniu mieszkań możemy się spotkać z oczyszczaczami powietrza. Sięgają po nie nie tylko osoby z problemami zdrowotnymi, ale i osoby zaniepokojone złą jakością powietrza w miastach.
Istnieją różne rodzaje oczyszczaczy powietrza, do których montowane są odpowiednie filtry. Jednak nim coś wybierzemy chcielibyśmy wiedzieć, które rozwiązanie jest dla nas najlepsze i jaka jest zasada jego działania. Dlatego w tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie “jak działają filtry do oczyszczaczy powietrza?”.
Jak działają filtry do oczyszczaczy powietrza?
W każdym z oczyszczaczy znajduje się zestaw filtrów – to one zatrzymują zanieczyszczenia. Filtr zbudowany jest z ciasno powiązanych włókien, które dzięki swojej budowie, zatrzymują na sobie zanieczyszczenia. Filtr może zatrzymać różne ilości zanieczyszczeń, a zależy to od jego specyfikacji.
Istnieją różne rodzaje filtrów do oczyszczaczy powietrza, są to między innymi:
- Filtry wstępne
- Filtry HEPA
- Filtry węglowe
- Filtry wodne
Filtry wstępne
Filtry do oczyszczacza powietrza mają na celu zatrzymać różne rodzaje zanieczyszczeń. Filtr wstępny, jak sama nazwa wskazuje, jest najbardziej podstawowym z filtrów. Ma on za zadanie zatrzymać największe z zanieczyszczeń, czyli np. kurz, włosy, sierść zwierząt.Jego rolą jest także wspomaganie pracy innych filtrów, dlatego też, aby wydłużyć ich żywotność, należy dbać o regularne utrzymanie filtra wstępnego w czystości.
Filtry HEPA
Filtr HEPA (High Efficiency Particulate Air) jest kolejnym istotnym elementem oczyszczacza powietrza. Jego rolą jest zatrzymywanie pyłów zawieszonych w powietrzu. Jego mikroskopijne włókna umożliwiają zatrzymanie tego, czego nie zatrzymał filtr wstępny. Wśród zatrzymywanych przez niego substancji znajdują się zarówno takie zanieczyszczenia gazowe, jak pyły PM.10 i PM2.5, będące głównymi składnikami smogu, ale też pyłki roślinne, zarodniki grzybów oraz roztocza.
Filtry węglowe
Filtr węglowy jest kolejnym filtrem po HEPA, który pozwala zatrzymać szkodliwe składniki smogu. Zawarty w filtrze węgiel aktywny (Granular Activated Carbon) cechuje się dużą powierzchnią aktywną. Dzięki temu filtr pochłania rakotwórcze związki chemiczne, w tym benzo(a)piren. W zależności od urządzenia filtr węglowy może być zespolony z filtrem HEPA, albo może być samodzielnym filtrem.
Filtry wodne
Filtry wodne mają funkcję nawilżania powietrza. Powietrze oczyszczone uprzednio przez filtr wstępny, HEPA i węglowy zostaje przepuszczone przez matę ewaporacyjną. Dzięki temu powietrze nabiera wilgoci, po czym zostaje wypuszczone do pomieszczenia.
Podsumowanie
Podsumowując, jeśli zastanawiasz się nad wyborem filtra do Twojego oczyszczacza powietrza, powinieneś najpierw określić swoje potrzeby. Filtr wstępny jest tu podstawą, zatrzymuje duże zanieczyszczenia i chroni inne filtry przed szybkim zużyciem. Filtr HEPA daje ochronę m.in. przed smogiem i pleśnią. Filtr węglowy wspomaga działanie filtra HEPA, wychwytując kolejne substancje. Natomiast filtr wodny sprawi, że powietrze po oczyszczeniu zostanie dodatkowo nawilżone.
Mamy nadzieję, że teraz, kiedy już wiesz jak działają filtry do oczyszczaczy powietrza, łatwiej będzie Ci podjąć decyzję, w jakie filtry wyposażyć Twój oczyszczacz powietrza.