Jaka odzież do pracy w deszczu?

Specyfika niektórych zawodów wymaga ciągłej lub okresowej pracy pod przysłowiową chmurką, co wiąże się z koniecznością stosowania odpowiedniej odzieży ochronnej. O ile przy sprzyjającej aurze w pracach na świeżym powietrzu wystarczająca jest zwykła odzież robocza, o tyle przy wyraźnym pogorszeniu pogody potrzebna jest już profesjonalna odzież robocza przeciwdeszczowa. Co wyróżnia tego typu odzież i jakie są jej rodzaje?

Skuteczna ochrona przed deszczem

Podstawową funkcją przeciwdeszczowej odzieży roboczej jest zagwarantowanie pracownikowi możliwości pracy na świeżym powietrzu w momencie występowania opadów atmosferycznych. Takie ubrania muszą chronić przed deszczem, zapobiegając przemoczeniu odzieży wierzchniej i tym samym zapewniając wyższy poziom komfortu pracy pod chmurką. W związku z tym odzież robocza przeciwdeszczowa powinna być wykonana z materiałów nienasiąkliwych i nieprzemakalnych. Jednocześnie sposób jej wykonania nie może znacząco ograniczać zakresu ruchów użytkownika, tym samym umożliwiając mu kontynuowanie pracy w deszczowej aurze. Robocze ubrania nieprzemakalne najczęściej produkowane są z materiałów syntetycznych, w tym z nienasiąkliwego tworzywa PVC, z którego produkuje się również wodoodporne obuwie robocze.

Rodzaje roboczej odzieży przeciwdeszczowej

Podstawową kategorią tego typu odzieży są wszelkiego rodzaju kurtki, które zabezpieczają przez przemoczeniem odzieży drugiej warstwy – bluzy, koszuli czy t-shirtu. Profesjonalna odzież robocza przeciwdeszczowa to także wykonane z wodoodpornych materiałów spodnie, które zabezpieczają nie tylko przed wilgocią, ale i różnego rodzaju zabrudzeniami, zwłaszcza przed błotem. Co ważne, ze względu na rodzaj użytego do produkcji takiej odzieży materiału, usunięcie zabrudzeń z jej powierzchni jest stosunkowo łatwe – zwykle wystarczy je po prostu spłukać czystą wodą. Specyficzną kategorią roboczej odzieży przeciwdeszczowej są długie peleryny z kapturem, które zapewniają najlepszą ochronę przed intensywnym deszczem. To sprzęt polecany m.in. osobom pracującym w otwartym terenie oraz na morzu.

Ze względu na możliwość wystąpienia opadów atmosferycznych, osoby wykonujące prace na świeżym powietrzu powinny zostać wyposażone przez pracodawcę w odpowiedniej klasy odzież roboczą. Obok podstawowych ubrań częścią roboczej garderoby takich osób powinny być przeciwdeszczowe kurtki, ewentualnie nieprzemakalne spodnie lub nienasiąkliwe peleryny z kapturem. Co ważne, przeciwdeszczowa odzież robocza nie powinna krępować ruchów, tak by umożliwiać wykonywanie pracy w deszczu.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz