Słoneczny system podgrzewania wody wykorzystuje słoneczne kolektory termiczne, znane również jako słoneczne panele termiczne. Panele te wyglądają bardzo podobnie do paneli fotowoltaicznych i działają w podobny sposób, tj. przechwytują energię słoneczną, ale zamiast przekształcać ciepło w energię elektryczną, kolektory słoneczne wykorzystują energię do produkcji ciepłej wody. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat?
Jakie systemy podgrzewania wody wyróżniamy?
Pasywne słoneczne systemy podgrzewania wody są zazwyczaj tańsze niż systemy aktywne, ale zwykle nie są tak wydajne. Jednak systemy pasywne mogą być bardziej niezawodne i mogą trwać dłużej. Istnieją dwa podstawowe typy systemów pasywnych:
– Zintegrowane systemy pasywne:
Składają się one ze zbiornika magazynowego pokrytego przezroczystym materiałem, aby umożliwić słońcu podgrzanie wody. Woda ze zbiornika przepływa następnie do instalacji wodno-kanalizacyjnej. Działają one najlepiej w obszarach, w których temperatury rzadko spadają poniżej zera. Sprawdzają się również w gospodarstwach domowych o znacznym dziennym i wieczornym zapotrzebowaniu na ciepłą wodę.
– Systemy termosyfonowe:
Woda jest podgrzewana w kolektorze na dachu, a następnie przepływa przez system wodno-kanalizacyjny po otwarciu kranu ciepłej wody.
Instalacja słoneczna – najważniejsze informacje
Jeśli próbujesz zdecydować się na instalację słoneczną musisz przede wszystkim upewnić się, czy jest dla Ciebie odpowiednia, zrozumienie wymagań i procesu instalacji może być pomocne, aby lepiej zrozumieć zakres projektu ciepłej wody słonecznej dla Twojego domu. Jak każde złożone urządzenie mechaniczne, ważne jest, aby współpracować z renomowaną profesjonalną firmą instalacyjną, aby upewnić się, że gorąca woda słoneczna jest prawidłowo skonfigurowana. Sześć kroków do instalacji słonecznej:
- Montaż kolektorów słonecznych na dachu – w większości instalacji słonecznej ciepłej wody pierwszym krokiem jest umieszczenie kolektorów słonecznych na dachu. Większość słonecznych kolektorów ciepłej wody ma kształt podobny do fotowoltaicznych paneli słonecznych, a także leży płasko na dachu.
- Instalacja zbiorników magazynowych i wymienników ciepła – następnie kolektory potrzebują zbiornika magazynowego, w którym mogą wysyłać podgrzany płyn transferowy przeciw zamarzaniu.
- Instalacja systemów rurociągów do przenoszenia płynu – aby podłączyć kolektory do wymiennika ciepła i zbiorników zasobnikowych, instalator poprowadzi elastyczne rurociągi z dachu do nowego zbiornika lub zbiorników zasobnikowych. Płyn niezamarzający opuszcza jedną rurę z boku kolektorów i spływa do wymiennika ciepła.
- Instalacja rury do transportu wody – podobnie jak w przypadku płynu przeciw zamarzaniu, woda musi być cyklicznie przepływana przez nową konfigurację ciepłej wody słonecznej. Linie transportu wody, zwykle w postaci rur miedzianych, muszą być prowadzone ze zbiornika do reszty domu.
- Instalowanie systemów sterowania – dwa czujniki temperatury muszą być połączone z okablowaniem i zainstalowane wzdłuż instalacji ciepłej wody. Jeden czujnik powinien być podłączony do kolektorów, a drugi do podstawy zbiornika zasobnikowego.
- Izolacja systemu – gdy wszystkie elementy są na swoim miejscu, ostatnim krokiem w każdej pracy z gorącą wodą słoneczną jest izolacja każdej części. Twój instalator zatka otwory w dachu, zaizoluje rurociągi i dokładnie sprawdzi, czy połączenia między komponentami są uszczelnione.
Chociaż nie ma dwóch dokładnie takich samych instalacji, są to ogólne kroki, które prawdopodobnie wykona każdy wykonawca instalujący słoneczny system ciepłej wody. Sześć kroków wyszczególnionych powyżej ma na celu przegląd procesu instalacji ciepłej wody słonecznej i nie odzwierciedla dokładnego przebiegu działań, które może podjąć każdy instalator. Solary na ciepłą wodę w chwili obecnej cieszą się dużym zainteresowaniem.
Jaki jest koszt instalacji?
Jeden panel solarny o średnicy 3,6 m 2 może kosztować około 1300 złotych. Warto również dodać, że słoneczne systemy podgrzewania wody prawie zawsze wymagają systemu zapasowego na pochmurne dni i czasy zwiększonego zapotrzebowania. Konwencjonalne podgrzewacze wody zwykle zapewniają wsparcie i mogą już być częścią pakietu systemu słonecznego. System zapasowy może być również częścią kolektora słonecznego, taki jak zbiorniki dachowe z systemami termosyfonowymi.
Kiedy warto zdecydować się na te rozwiązanie?
Na takie rozwiązanie warto zdecydować się, kiedy chcemy zaoszczędzić na naszych rachunkach. Po prawidłowym zainstalowaniu i konserwacji podgrzewacza wody wypróbuj dodatkowe strategie oszczędzania energii, aby obniżyć rachunki za ogrzewanie wody, zwłaszcza jeśli potrzebujesz systemu zapasowego. Niektóre energooszczędne urządzenia i systemy są bardziej opłacalne w instalacji z podgrzewaczem wody.
Materiał zewnętrzny