Odnawialne źródła energii na Świecie

1
1465

Rynek energetyczny na całym świecie jest jednym z bardziej dynamicznych tematów. Niektóre kraje nadal nie stawiają w ogóle na nowoczesność. Inwestycje w odnawialne źródła energii to domena krajów wysoko rozwiniętych oraz największych światowych mocarstw. W skład źródeł odnawialnych wchodzi energia słoneczna, energia pochodząca z siły wiatru, energia geotermalna, biomasa i energia wody. My porównamy te produkujące najwięcej energii – czyli elektrownie wiatrowe i wodne.

Elektrownie wodne to domena Chin

Są największym producentem energii pochodzącej z hydroelektrowni. Tuż za nimi plasują się takie kraje jak Brazylia, Stany Zjednoczone oraz Kanada. Chiny posiadają jednak tak wielkie możliwości produkcji energii z wody, że możemy nazwać ich absolutnym potentatem. Są także krajem, który najszybciej wzbogaca się o nowe hydroelektrownie. Polska w porównaniu do lidera jest zostawiona zupełnie w tyle. To różnica aż trzystukrotna jeżeli chodzi o wielkość produkcji.

Elektrownie wiatrowe

Nie mogłoby być również inaczej jeżeli chodzi o energię pochodzącą z wykorzystania siły wiatru. Chiny są mocarstwem i racji nie tylko swojej wielkości ale również z racji tego, że większość produkcji odbywa się w tym kraju, zapotrzebowanie na energię jest ogromne. Dlatego Chińczycy tak mocno inwestują w odnawialne źródła energii. Nie mają po prostu wyjścia. Elektrownie wiatrowe to także ich domena. Prawie dwukrotnie wyprzedzają USA, trzykrotnie Niemców, którzy są na trzecim miejscu. Wspominając Brazylię, która bardzo dużo energii elektrycznej pozyskuje z elektrowni wodnych, z wykorzystaniem wiatru jest o wiele gorzej. Dzieje się tak głównie ze względu na dostępność rzeki, która ma najsilniejszy nurt ze wszystkich rzek – Amazonki. W tym przypadku wybór nie jest koniecznością a po prostu świadomym wykorzystaniem możliwości. Są też kraje, które z racji swoich rozmiarów produkują stosunkowo niewiele tej energii a jednocześnie udział energii wiatrowej w całej ich gospodarce jest znaczny. Bardzo dobrym przykładem jest Dania – blisko 40% energii pochodzi właśnie z turbin elektrowni wiatrowych. To przykład dla innych państw jak należy inwestować w odnawialne źródła energii.

1 KOMENTARZ

  1. Świat bardzo nas wyprzedza ale widać też, który kraj jakie odnawialne złoża ma do zaoferowania. Brazylia napędzana jest w większości przez jedną rzekę i jej dopływy. Bardzo dobry pomysł z wykorzystaniem tak wartkiego nurtu rzeki.