Dlaczego warto zainwestować w dach solarny?

Wśród nowoczesnych rozwiązań stosowanych w budownictwie można wymienić przede wszystkim dachy solarne. Warto dowiedzieć się na ich temat nieco więcej, a także zapoznać się ze specyfiką ich działania.

Innowacyjne rozwiązanie

Z całą pewnością można stwierdzić, że dach solarny w obecnych czasach to bardzo innowacyjne rozwiązanie, które w bezpośredni sposób łączy się z najnowocześniejszymi technologiami. Dach tego rodzaju zintegrowany jest z panelami fotowoltaicznymi, dlatego łączy w sobie funkcje tradycyjnego dachu wraz z instalacją fotowoltaiczną. Stanowi ochronę dla budynku przed niekorzystnym wpływem warunków atmosferycznych, ale także wytwarza pewną ilość energii elektrycznej, która jest wykorzystywana na potrzeby gospodarstwa domowego.

Unikalny design

Dachy solarne bez wątpienia charakteryzują się unikatowym designem, dlatego tak dobrze wkomponowują się w bryłę budynku. Dach solarny to doskonała alternatywa dla tradycyjnego dachu. Dzięki wykorzystaniu takiego rozwiązania w praktyce nie ma konieczności montowania dodatkowej instalacji fotowoltaicznej, ponieważ sam dach będzie wytwarzał energię elektryczną. Dla wielu osób panele fotowoltaiczne na dachach nie są zbyt estetycznym rozwiązaniem, a nawet szpecą bryłę domu. W tej sytuacji wybór dachu solarnego na pewno okaże się korzystny, ponieważ dobrze się prezentuje i ma szereg zalet.

Trwałość i bezpieczeństwo

Z całą pewnością można stwierdzić, że dachy solarne to rozwiązanie, które jest w pełni trwałe oraz bezpieczne dla mieszkańców obiektu mieszkalnego. Dach solarny w tym przypadku nie różni się za bardzo od tradycyjnego dachu, ponieważ stanowi doskonałe zabezpieczenie przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi. Dachy solarne mają odpowiednie certyfikaty, dzięki którym jest potwierdzona ich wytrzymałość, a także szczelność całej konstrukcji. Oprócz tego dachy solarne zapewniają również właściwą termoizolację, która stanowi niezbędny element każdego obiektu mieszkalnego.

Montaż dachu solarnego

Wielu inwestorów zastanawia się, jak wygląda montaż dachu solarnego oraz jaki jest czas trwania całego procesu. Jednak montaż dachu tego rodzaju jest bardzo podobny do kładzenia dachu w tradycyjny sposób. Natomiast jest dużo szybszy oraz sprawniejszy od kładzenia dachu wraz z panelami fotowoltaicznymi. Dodatkowo w tym przypadku wykorzystywanych jest dużo mniej materiałów, co stanowi kolejną zaletę tego rozwiązania. Cała konstrukcja jest dość lekka, co sprawia, że jest prosta w montażu. Dlatego cały proces kładzenia dachówki zajmuje jedynie od trzech do pięciu dni.

Wytwarzana energia

Energia elektryczna wytwarzana przez dach solarny zależna jest od wielu zróżnicowanych czynników, podobnie jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych paneli fotowoltaicznych. Wśród najważniejszych czynników związanych z ilością wytwarzanej energii można wskazać przede wszystkim wielkość dachu, na którym układana jest dachówka. Im jest on większy, tym większa ilość energii elektrycznej może zostać wytworzona. Jednak ilość produkowanego prądu bez wątpienia można uznać za wystarczającą dla gospodarstwa domowego.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz