Komputery przemysłowe – wsparcie produkcji na miarę Przemysłu 4.0

Zarządzanie produkcją w nowoczesnych fabrykach coraz częściej wspierają profesjonalne komputery przemysłowe przystosowane do wydajnej pracy w trudnych warunkach. W artykule sprawdzimy, czym są oraz co oferują użytkownikom komputery klasy IPC, czyli Industrial PC.

Jak działają komputery przemysłowe?

Ogólna zasada działania komputera przemysłowego jest taka sama, jak klasycznego PC. Różnice w budowie i działaniu zaczynają się w momencie, gdy spojrzymy na urządzenia z punktu widzenia ich zastosowania w wymagających warunkach przemysłowych.

Obudowa komputera IPC musi być odporna na uszkodzenia mechaniczne, wstrząsy, kurz, wilgoć czy wysokie zapylenie. Jednocześnie musi posiadać system chłodzenia niwelujący potrzebę poboru powietrza w miejscu montażu.

Wysokiej klasy komputery przemysłowe często występują w wersji fanless – posiadają pasywny, bezwiatrakowy system chłodzenia. Ciepło jest oddawane przez obudowę stworzoną z materiałów o odpowiednich właściwościach termicznych. Sam komputer może być zamontowany w szafie RACK.

Komponenty urządzeń muszą oferować ponadto wydajność, pozwalającą na uruchomienie z ich użyciem zaawansowanego oprogramowania SCADA i innych systemów stosowanych w przemyśle. Wydajny procesor, szybki dysk SSD i niezawodna płyta główna to jedne z kluczowych elementów.

Rola komputerów przemysłowych w Przemyśle 4.0

Odporność na duże zapylenie i wymagające warunki środowiskowe czy bezawaryjna praca to niejedyne cechy komputerów przemysłowych. IPC odgrywają dużą rolę w nowoczesnym Przemyśle 4.0. Industrial PC pomagają w integracji nadzoru, sterowania oraz wizualizacji procesów produkcyjnych. Jeden komputer jest w stanie skoordynować pracę automatyki przemysłowej oraz sieci czujników pomiarowych, zapewniając bieżącą kontrolę jakości i ciągłości produkcji.

Jakie są najważniejsze zastosowania komputerów przemysłowych?

Komputery panelowe z monitorem dotykowym, konstrukcje typu BOX czy mini PC – na rynku możemy spotkać wiele rodzajów komputerów przemysłowych dopasowanych do różnych zastosowań. Poniżej omawiamy najważniejsze aplikacje urządzeń należących do tej kategorii.

Przede wszystkim komputery przemysłowe są stosowane w zakładach produkcyjnych oraz wydobywczych. Służą tam do automatyzacji procesów oraz monitorowania pracy rozmaitych maszyn. Pomagają też w bardziej elastycznym zarządzaniu produkcją – odpowiednio przygotowany system pozwala m.in. na produkcję jednostkową przy zachowaniu kosztów produkcji wielkoseryjnej.

Logistyka to kolejny obszar zastosowania komputerów w środowisku przemysłowym. Sprzęt zapewnia kompleksowe wsparcie w efektywnym ważeniu pojazdów oraz towarów na stanowiskach wagowych. Pomaga też w automatyzacji procesów sortowania, przeładunku czy wysyłki.

Zaprojektowane z myślą o pracy w bardzo wysokich temperaturach rzędu nawet 120oC komputery przemysłowe są również wykorzystywane do obsługi obrabiarek i frezarek CNC. Nierzadko sprzęt jest zintegrowany z dotykowym panelem sterowania HMI.

Warto dodać, że można spotkać się z wariantami panelowych komputerów przemysłowych z ekranem dotykowym, integrujących w sobie również funkcję panelu operatorskiego. Bezwentylatorowe konstrukcje all-in-one są popularne w nowoczesnych zakładach i halach produkcyjnych.

Komputery przemysłowe – klucz do sukcesu w erze Przemysłu 4.0

Przedstawiliśmy istotę działania oraz najważniejsze zastosowania komputerów przemysłowych. Wyposażone w wydajne procesory Intel Core komputery stanowią niezawodne wsparcie na drodze do sukcesu w erze Przemysłu 4.0. Ich kompaktowe rozmiary w połączeniu z ogromną mocą obliczeniową i niewygórowanymi kosztami wdrożenia sprawiają, że przemysłowe PC doskonale wspierają automatyzację zadań oraz analizę Big Data w procesach produkcyjnych.

Jeżeli szukasz rozwiązań, dzięki którym wykorzystanie potencjału Big Data oraz technologi IoT w przemyśle stanie się proste, to zdecydowanie musisz rozważyć zakup komputerów przemysłowych. Szerokie spektrum ich możliwości pomaga wspierać rozwój fabryk w praktycznie każdej dziedzinie współczesnego przemysłu.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.