Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Budowa komina – co należy wiedzieć przed jej rozpoczęciem?

22 grudnia 2022 Budowa komina

Kanały kominowe są bardzo ważnym elementem budynku. Ich zadaniem jest odprowadzanie spalin, dymów oraz zużytego powietrza. O czym warto wiedzieć przed rozpoczęciem budowy komina?

Jakie wymogi musi spełniać komin w domu jednorodzinnym?

Przed rozpoczęciem prac związanych z budową komina, trzeba odpowiednio go dobrać. Jedynie wtedy, gdy komin w domu jednorodzinnym zostanie właściwie dopasowany i wykonany, będzie mógł zapewnić efektywność działania i bezpieczeństwo dla domowników.

Dokładne informacje o tym, jakie wymogi powinien spełniać komin, zawiera Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Przepisy określają, że kanały kominowe powinny mieć odpowiedni przekrój, przepustowość, wysokość oraz sposób prowadzenia, co wskazane jest w Polskich Normach. Muszą być one również szczelne i odporne na działanie spalin.

O czym należy pamiętać przy budowie komina?

Budowa komina wymaga przede wszystkim podjęcia decyzji dotyczącej jego konstrukcji. Na co należy zwrócić uwagę?

Wybór komina do domu jednorodzinnego zależy głównie od tego, z jaką instalacją będzie on pracować. Inne kominy wykorzystuje się w przypadku kotłów na paliwa stałe, natomiast inne przeznaczone są do kotłów gazowych. Należy więc dobrać typ komina zależnie od źródła ciepła.

Najczęściej kominy wykonuje się z materiałów ceramicznych, które cechują się wysoką wytrzymałością i odpornością na czynniki zewnętrzne. Istnieje też możliwość wykorzystania kominów stalowych, które najczęściej montuje się do ściany budynku od zewnątrz. Dodatkowo konieczne jest dopasowanie właściwego typu komina pod kątem jego przeznaczenia. Obecnie najczęściej wykorzystuje się kominy zawierające kilka kanałów – dymowy, spalinowy, wentylacyjny. Zastosowanie takich kominów pozwala na oszczędność miejsca i czasu w realizacji prac.

Ważna jest też lokalizacja komina. Może być on usytuowany wewnątrz budynku albo dostawiony do jednej ze ścian zewnętrznych. Konstrukcja może być również samonośna lub łączyć się ze ścianą nośną.

Rodzaj komina – systemowy czy murowany?

Aktualnie budowa komina prowadzona jest na dwa sposoby – można zdecydować się na komin systemowy albo komin murowany. Czym różnią się one między sobą?

Komin murowany

Kiedyś najczęściej budowało się kominy murowane. Takie kominy wykonuje się z cegieł. Część komina wystająca ponad dach jest zabezpieczana obróbkami blacharskimi. Dzisiaj budowa komina murowanego jest już rzadko praktykowana. Wynika to z faktu, że jego realizacja jest czasochłonna oraz obarczona wysokim ryzykiem błędów.

Komin systemowy

Większość kominów w domach jednorodzinnych budowana jest dzisiaj z prefabrykowanych elementów. Są one określane jako kominy systemowe. Kominy systemowe składają się z dopasowanych do siebie elementów, które można dobrać zależnie od potrzeb. Są to głównie kominy ceramiczne, izolowane, oferowane w różnych średnicach.

W skład systemów kominowych wchodzą elementy jak:

  • pustaki
  • rury ceramiczne
  • trójniki rewizyjne, spalinowe
  • odskraplacze
  • uszczelki
  • drzwiczki rewizyjne
  • płyta czołowa
  • dyfuzory.

Można zatem dobrać wszystkie niezbędne elementy wchodzące w skład systemu kominowego zależnie od liczby i rodzaju kanałów kominowych, wymiarów komina, jego wysokości. Budowa komina systemowego jest dzięki temu znacznie łatwiejsza i szybsza, a także redukuje ryzyko błędów, jakie mogą być popełnione podczas prac.

Budowa komina – jak zrobić to w sposób bezpieczny?

Należy pamiętać o tym, że jakiekolwiek błędy popełnione podczas realizacji komina mogą skutkować brakiem odbioru budynku. Prace powinny być prowadzone przy nadzorze kierownika budowy, jeżeli został on wyznaczony, albo inspektora nadzoru inwestorskiego. 

Budowa komina powinna rozpocząć się od wykonania odpowiedniego fundamentu. Komin ma spory ciężar, dlatego brak wzmocnionego fundamentu spowoduje brak stabilności całej konstrukcji. Rezygnacja z fundamentu możliwa jest tylko wtedy, gdy wybrany został lekki komin stalowy.

Należy zadbać o odpowiedni przekrój kanałów kominowych, który w przypadku kominów ceramicznych powinien mieć minimum 14 x 14 cm. Komin musi mieć też właściwą wysokość i wystawać poza dach na wysokość 30-100 cm zależnie od kąta nachylenia dachu i pokrycia.

Należy również pamiętać o odpowiednim ociepleniu komina, które powinno być wykonane z użyciem wełny mineralnej. Nie należy stosować do tego celu styropianu, który jest materiałem podatnym na działanie wysokich temperatur. Na kominie nie można również opierać innych elementów budynku, na przykład belek czy stropów.

Aby dojście do komina było łatwiejsze, zaleca się zastosowanie odpowiednich elementów jak schodki, drabiny dachowe.

Więcej informacji na temat bezpiecznej budowy komina można znaleźć na stronie https://fastkrakow.pl/budowa-komina-systemowy-czy-murowany-z-cegly/

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oszklony taras - kiedy warto się zdecydować ?
drabina
mika w przemyśle

Jesteś zainteresowany reklamą?