Jak zadbać o zdrowie pracowników? Dobre praktyki na przykładzie certyfikacji WELL

Dbanie o zdrowie pracowników to same korzyści dla pracodawcy. Do tej kwestii należy jednak podejść w odpowiedni sposób, bo nie wystarczy wykupić zatrudnionym osobom abonamentu medycznego. Jak dbać o zdrowie pracowników podpowiada m.in. certyfikacja WELL.

Trudno dziś znaleźć pracodawcę, który nie wiedziałby, że zdrowie pracowników ma kluczowe znaczenie dla wydajności firmy. Zdrowy pracownik to przecież wydajny pracownik. Problem polega jednak na tym, że nie każdy pracodawca wie, jak dbać w odpowiedni sposób o zdrowie zatrudnionych osób. W rezultacie wiele firm ogranicza się tylko do wykupienia pracownikom karty Multisport i prywatnej opieki medycznej. Niestety, to o wiele za mało. Bardzo duży wpływ na zdrowie pracownika ma bowiem miejsce pracy. Świadomi pracodawcy poszukują zatem coraz częściej przestrzeni biurowej, która ma certyfikat WELL. Właśnie ta certyfikacja podpowiada, jak stworzyć zdrowe miejsce pracy. 

Jakość środowiska

Kluczowe znaczenie dla zdrowia pracowników ma jakość środowiska pracy. Certyfikacja WELL koncentruje się tutaj na kilku obszarach. Pierwszy to powietrze. Przy czym wytyczne WELL obejmują nie tylko konieczność montowania oczyszczaczy powietrza czy wydajnej wentylacji, ale i wyposażenie biura w meble i materiały, które nie są źródłem szkodliwych związków chemicznych.

Druga kwestia to zwrócenie uwagi na jakość wody i regularne jej badanie. Pracodawca powinien zachęcać do jej picia, ustawiając wiele dystrybutorów wody. Powinien również stosować filtry wody.

Kolejne wytyczne WELL dotyczą oświetlenia. Jego natężenie powinno być takie, aby można skupić się na pracy. Warto stosować oświetlenie o zmiennej barwie w zależności od pory dnia. Pracownik powinien mieć także możliwość ręcznego sterowania światłem i powinien korzystać z lampki na biurku.  

Projekt biura

Zdrowe biuro wymaga także odpowiedniego zaprojektowania. Przestrzeń powinna umożliwiać ruch w pracy (np. praca na stojąco, sala ćwiczeń itp.). Warto także umieścić w przestrzeni wiele roślin oraz naturalne materiały (np. drewno). Ludzie czują się lepiej w pięknych pomieszczeniach, więc warto w biurze ustawić również dzieła sztuki.

Niestandardowe benefity

Standardowe benefity to karta na siłownię i opieka medyczna. Warto jednak wyjść poza ten schemat. Dobrym rozwiązaniem jest organizowanie zajęć jogi w biurze, spotkań z fizjoterapeutami, przeprowadzanie testów mocnych stron itp.

Warto pamiętać, że zarówno architekci, jak i właściciele firm mogą mieć wpływ na poprawę zdrowia ludzi. Wystarczy, że zaprojektują odpowiednio wnętrza biur i zadbają o swoich pracowników.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz