Strona główna
Ogrzewanie
Tutaj jesteś

Ulga dla kieszeni i środowiska – ekogroszek

23 września 2019 ekogroszek

Pomimo dużego, ciągle postępującego rozwoju technologii, nadal większa część gospodarstw domowych, szczególnie w naszym kraju, pali w piecach węglem. Czymś trzeba dom ogrzać to jasne, ale czy musimy to robić kosztem naszego zdrowia i kondycji planety? Jak się okazuje nie, a prosta zmiana rodzaju węgla może przynieść zaskakujące efekty w obu tych obszarach. Z tego artykułu dowiesz się, dlaczego warto zdecydować się na palenie ekogroszkiem, zapraszamy do lektury!

Jak powstaje ekogroszek?

Naszą rozprawę na temat wyższości ekogroszku nad innymi paliwami opałowymi musimy rozpocząć od odpowiedzi na pytanie, jak w ogóle powstaje ten rodzaj opału? Pierwszym etapem w procesie wytwarzania ekogroszku jest wyselekcjonowanie wysokokalorycznego węgla o doskonałych parametrach spalania. Wydzielony w ten sposób węgiel zostaje oznaczony według odpowiedniej klasyfikacji, która decyduje które partie nadadzą się do dalszej obróbki, w efekcie której uzyskiwany jest ekogroszek. Chodzi tu przede wszystkim o następujące po segregacji kruszenie na mniejsze, nieprzekraczające 5-25mm średnicy bryły, poddawane później oczyszczeniu. To tam materiał płucze się wodą, aby zmyć z niego niepożądany opał i inne zanieczyszczenia, które mogłyby doprowadzić później do zapchania się kotła. Rozdrobniony, opłukany i wysuszony ekogroszek trafia do pakowania i sprzedaży.

Dlaczego warto palić ekogroszkiem?

Skoro już wiemy, jak powstaje ekogroszek, powiedzmy sobie o tym, dlaczego warto zdecydować się na jego zakup. Główną różnicą ekogroszku, odróżniającą go na tle innych paliw stałych, są jego doskonałe parametry. Ekogroszek dominuje tańsze odpowiedniki znacznie większą kalorycznością, co oznacza, że musimy spalić go znacznie mniej, niż np. groszku, aby otrzymać taką samą ilość energii. Co za tym idzie w finalnym rozrachunku zmniejsza się ilość pracy, którą musimy wykonać przy kotle przy paleniu i jednocześnie zwiększają się nasze oszczędności. Drugim, niezwykle ważnym aspektem tej formy opału jest jego czystość. Zawartość popiołu w ekogroszku nie przekracza 10%, a siarki 1%. Oznacza to, że palenie nim zdecydowanie ogranicza emisję zanieczyszczeń do atmosfery i kotła, co z kolej przekłada się na kolejne oszczędności czasu, który musisz poświęcić na sprzątanie paleniska. Jak widzisz ekogroszek to doskonały sposób na zredukowanie kosztów i krok na drodze do zdrowszego środowiska i lepszej kondycji planety!

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Pompy Ciepła
Porównanie ofert klimatyzacji w Krakowie
jak działa elektrownia wodna

Jesteś zainteresowany reklamą?