Dla osób korzystających z instalacji fotowoltaicznej, istotną kwestią jest system rozliczania energii pozyskiwanej w ramach zamontowanego systemu PV. Ustawa o Odnawialnych Źródłach Energii mówi o możliwości rozliczania w ramach tzw. net-meteringu. Na czym polega i jakie są jego zalety? Odpowiedź znajdziesz w naszym artykule!
Net-metering – czym jest?
Net-metering (zwany również jako system opustów) to w najprostszym ujęciu opomiarowanie netto. W praktyce taki system rozliczania polega na uwzględnieniu energii, która jest wysyłana i na powrót odbierana z sieci energetycznej. Net-metering wynika z możliwości magazynowania nadwyżek energii, co oznacza produkcję większej ilości prądu, niż w rzeczywistości jesteśmy w stanie zużyć. To skuteczne rozwiązanie, jako że w trakcie mniej słonecznych dni zmniejsza się efektywność pracy paneli, które czerpią z promieniowania słonecznego. Warto też wspomnieć, że skumulowana energia będzie pobierana od najstarszych nadwyżek. Pozwoli to w pełni wykorzystać jej zasoby.
Net-metering – dla kogo?
Z net-meteringu może skorzystać każdy producent. Słowo łączy w sobie “konsumenta” i “producenta”. Oznacza to, że konsument uczestniczy w procesie współtworzenia energii elektrycznej, przy czym zyskuje na pobieraniu prądu z własnej mikroinstalacji. Możemy odebrać określoną ilość przesyłanej energii elektrycznej, w chwili, gdy będzie na nią zapotrzebowanie.
W przypadku instalacji, które mają moc nie większą niż 10 kW, otrzymamy 80% energii. Z kolei instalacja PV o mocy przekraczającej 10 kWh i nie większej niż 50 kWh, możemy liczyć na zwrot w wysokości 70%. Prosumenci są rozliczani poprzez odejmowanie ilości dostarczonej energii od wartości prądu, który jest pobierany z sieci elektroenergetycznej. Tego rodzaju serwis dostarczają dystrybutorzy energii elektrycznej, będący zarazem operatorami sieci przemysłowej.
Net-metering a net-billing – na czym polega różnica?
Warto poznać podstawową różnicę między systemem opustów a net-billingiem. Zróżnicowanie polega na sposobie rozliczania energii. W net-meteringu nadwyżka energii jest skupowana za “opłatą” 20%-30% wartości magazynowanej energii, co w dużej mierze zależy od mocy instalacji. Z kolei net-billing opiera się na zasadzie kupna-sprzedaży i w najprostszym ujęciu polega na odebraniu tego, co oddajemy do sieci energetycznej. O kupnie mówimy wtedy, gdy korzystamy ze środków zgromadzonych ze sprzedaży na depozycie konsumenckim.
Jednocześnie, jeśli prosument wyrazi chęć przejścia z jednego systemu rozliczeń, na net-billing, będzie mógł złożyć pisemny wniosek o zmianę systemu rozliczania. W takim przypadku należy dostarczyć oświadczenie do sprzedawcy energii maksymalnie na 21 dni przed początkiem kolejnego kwartału.
Jakie są zalety net-meteringu?
Do jednych z zalet zalicza się przede wszystkim pełne wykorzystanie nadwyżek wyprodukowanej energii. W dodatku gromadzony prąd nie musi być magazynowany za pośrednictwem akumulatorów. Jego zasoby mogą być wykorzystane w dowolnym momencie przez właścicieli mikroinstalacji. Skorzystanie z net-meteringu zwiększa opłacalność inwestycji, dzięki czemu rachunki za prąd będą obejmować wyłącznie opłaty stałe. Dlatego też skorzystanie z net-meteringu wydaje się przystępnym rozwiązaniem. Dzięki niemu nie tylko zwiększy się zakres naszych oszczędności, ale również system rozliczeń odzwierciedla realne zapotrzebowanie budynku na prąd.