Wśród narzędzi pomiarowych dedykowanych mierzeniu głębokości różnego rodzaju szczelin, zagłębień, uskoków czy otworów nieprzelotowych znajdziemy zarówno analogowe urządzenia suwmiarkowe, jak i nowoczesne głębokościomierze cyfrowe wyposażone w elektroniczne wyświetlacze zasilane wymiennymi bateriami. Która wersja tego typu narzędzi gwarantuje większą precyzję pomiarów i lepszy komfort pracy? Jakie są ich cechy i możliwe zastosowania?
Urządzenia suwmiarkowe i mikrometryczne
Zmierzenie głębokości wąskiej szczeliny czy nieprzelotowego otworu przy pomocy tradycyjnej suwmiarki jest nie tylko niewygodne, ale w wielu przypadkach zwyczajnie niemożliwe – chociażby ze względu na mały rozmiar otworu lub jego nieregularny kształt. W związku z tym powstała zupełnie nowa kategoria narzędzi pomiarowych, tak zwanych głębokościomierzy. W sprzedaży znaleźć możemy ich dwie wersje – urządzenia suwmiarkowe, najbardziej popularne oraz mikrometryczne. Pierwsze z nich składają się z prowadnicy, szczęki oraz dwóch noniuszu, zgrubnego i dokładnego. Głębokościomierze mikrometryczne mają nieco inną konstrukcję. Wyposażone są w śrubę mikrometryczną i działają na podobnej zasadzie jak mikrometry – niestety tego typu sprzęt, choć niezwykle precyzyjny, jednak nie daje możliwości zmierzenia głębokości wszystkich typów wypustów, w związku z czym zakres jego stosowania jest ograniczony.
Urządzenia analogowe i cyfrowe
Biorąc pod uwagę dużą wszechstronność zastosowań, najczęściej spotykanymi wersjami głębokościomierzy są urządzenia suwmiarkowe. Szukając takiego sprzętu, możemy sięgnąć po tradycyjne narzędzie analogowe, w którym odczyt pomiaru dokonywany jest przy pomocy zaznaczonej na prowadnicy skali, lub po narzędzie cyfrowe, w którym wynik pomiaru pojawia się na powierzchni elektronicznego wyświetlacza. Głębokościomierze cyfrowe zapewniają większy komfort odczytu, a ich zaawansowane modele oferują również możliwość jego zapamiętania. To sprzęt zapewniający większy komfort pracy, który ze względu na wyższą cenę, nie jest jednak wymagany przy realizacji okazjonalnych pomiarów. Gdy pomiar głębokości wykonywany jest sporadycznie, wystarczającym sprzętem będzie klasyczne, suwmiarkowe narzędzie analogowe.
Do mierzenia głębokości zwykłych kieszeni wystarczy tradycyjny głębokościomierz suwmiarkowy, analogowy lub cyfrowy, ewentualnie mikrometryczny. Jednak przy pomiarach głębokości odsadzeń czy grubości podcięć potrzebne jest narzędzie suwmiarkowe z prowadnicą zakończoną hakiem. Dla zwiększenia komfortu odczytów najlepiej zaopatrzyć się w jego cyfrową, elektroniczną wersję.