Jak zabezpieczyć taras przed wilgocią?

0
861
jak zabezpieczyć taras przed wilgocią

Balkon czy taras to jeden z głównych atutów mieszkania. Stanowi idealne miejsce do wypoczynku w ciepłe dni, może służyć jako miejsce do hodowli ulubionych kwiatów czy warzyw. Jeśli ma dobrze się prezentować i być bezpieczny, musi zostać odpowiednio zabezpieczony przed warunkami atmosferycznymi. Głównym zagrożeniem dla tarasu jest wilgoć. Jak zabezpieczyć balkon lub taras przed opadami atmosferycznymi?

Balkony, tarasy i niebezpieczna wilgoć

Balkony i tarasy jako przestrzenie znajdujące się na zewnątrz są narażone na szkodliwe działanie wilgoci. Opady atmosferyczne, wilgotne powietrze, mróz – to częsta przyczyna niszczejących podłóg i ścian. Jeśli woda wniknie w tynki lub wylewkę, zniszczeniu może ulec nie tylko taras, ale cały budynek. Na ścianach rozwiną się niebezpieczne grzyby i pleśnie, a z podłóg zaczną odchodzić płytki czy drewniane panele tarasowe.
Jak uniknąć uszkodzeń związanych z działaniem wilgoci? Ważny jest wybór odpowiedniej metody wykończenia i prawidłowe zabezpieczenie balkonu czy tarasu przed działaniem czynników atmosferycznych.

Przygotowanie tarasu do wykończenia: guma w płynie

Przed przystąpieniem do prac wykończeniowych, trzeba odpowiednio przygotować balkon czy taras. Już na tym etapie można zabezpieczyć go przed wodą i warunkami atmosferycznymi, pokrywając jego powierzchnię zabezpieczającą, wodoodporną gumą.

Na rynku dostępna jest guma w płynie, która jest wyjątkowo wygodna w użyciu. Wystarczy spryskać zagrożoną wilgocią powierzchnię, aby ta pokryła się gumą odporną na wodę i dużą wilgotność. Guma zapobiega wnikaniu wody wewnątrz wylewki czy ścian, to preparat, który stosuje się także w łazienkach, np. pod prysznicami typu walk in. 

Co na gumę w płynie? 

Remontując taras czy balkon, trzeba także zadbać o wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych. Te muszą być wodoodporne i dostosowane do użytku zewnętrznego. Najlepsze na podłogę będą mrozoodporne płytki lub specjalne tarasowe panele, które nie gromadzą wilgoci i nie niszczą się pod jej wpływem.
Stosowanie na balkonach i tarasach materiałów wykończeniowych przeznaczonych do mieszkania to poważny błąd. Te nie tylko szybko ulegną zniszczeniu, ale przede wszystkim nie zabezpieczą wylewki i tynku i w dłuższej perspektywie doprowadzą do poważnego zagrożenia dla całego budynku.

Gdzie kupić gumę w płynie na taras? 

Guma w płynie to preparat, który cieszy się coraz większą popularnością. Dziś kupić można go właściwie w każdym dobrze wyposażonym sklepie budowlanym. Warto sprawdzić także ofertę sklepów internetowych, które oferują spory wybór artykułów wykończeniowych na balkony i tarasy. 
Wybierając gumę zabezpieczającą, trzeba zwracać uwagę nie tylko na cenę, ale przede wszystkim na jakość, wytrzymałość i przeznaczenie, upewniając się, że dany produkt może być stosowany na zewnątrz.