Podłogi łazienkowe są wystawione na szereg czynników, które sprawiają, że warto dokładnie przemyśleć wybór. Duże znaczenie ma w końcu nie tylko estetyka, ale również funkcjonalność, a także wytrzymałość.
Jaka posadzka będzie dobrym wyborem do łazienki?
Wybierając posadzkę do łazienki należy koniecznie upewnić się, że dobrane przez nas rozwiązanie jest wytrzymałe i odporne na wilgoć, ale również zmiany temperatury. W końcu wiele osób uwielbia brać gorące kąpiele czy prysznice, po których wszystkie łazienkowe ściany i lustro są zaparowane!
Kwestia doboru odpowiedniej posadzki łazienkowej jest o tyle skomplikowana, że podłoga taka powinna być nie tylko praktyczna, ale również estetyczna. Poniżej prezentujemy najpopularniejsze rozwiązania, dzięki którym łazienkowa podłoga będzie wyglądać doskonale, a przy tym zachowa funkcjonalność przez długi czas!
Płytki – wady i zalety tego rozwiązania
Patrząc na większość łazienek w Polsce, można z łatwością zauważyć, że płytki są najpopularniejszym rozwiązaniem stosowanym w tym pomieszczeniu. Wśród zalet takiej opcji z pewnością można wskazać łatwość czyszczenia, a także mnogość wzorów, jakie oferują nam projektanci.
Nie oznacza to jednak, że płytki łazienkowe mają same zalety. Wśród minusów tego rozwiązania warto zauważyć choćby sporą trudność w naniesieniu zmian podczas remontu, a także dość wysoką cenę tego rozwiązania. Dodatkowo, wraz z upływem czasu płytki łazienkowe i fugi stają się coraz trudniejsze w utrzymaniu w czystości.
Drewniana podłoga w łazience – tak czy nie?
Drewniana podłoga w łazience nie jest oczywistym wyborem, a wiele osób zapewne w pierwszej chwili wyobrazi sobie puchnące od wilgoci deski. Jest w tym sporo prawdy: aby drewniana podłoga miała rację bytu w łazience, należy koniecznie wybrać wysokiej jakości drewno, które będzie miało niski współczynnik kurczliwości. Zdecydowaną zaletą drewnianej podłogi jest oczywiście jej prezencja, a także ponadczasowość. Nawet niewielka zmiana wystroju nie musi oznaczać konieczności zmiany podłogi, a pozwala uzyskać zupełnie nowy efekt.
Z drugiej jednak strony, dobrej jakości drewno jest po prostu drogie. Co za tym idzie, ten typ wykończenia podłogi może okazać się dość kosztowną opcją dla większości osób. Co więcej, o drewno trzeba dbać, m.in. usuwając z jego powierzchni wilgoć po kąpieli, ponieważ drewniane deski nie poradzą sobie z tego typu niekorzystnymi warunkami zbyt dobrze.
Posadzka betonowa – plusy i minusy tej opcji
Betonowa posadzka to kolejne rozwiązanie, które jest coraz częściej brane pod uwagę przez bardzo szerokie grono osób projektujących swoje łazienki. Beton jest bowiem odporny na wilgoć i wytrzymały, a co za tym idzie, oferuje odpowiedni wygląd przez długi czas.
Jednocześnie, to opcja, która może sprawić, że łazienka będzie prezentować się dość smutno i chłodno.
Posadzki żywiczne – czy warto zdecydować się na takie rozwiązanie?
Posadzka żywiczna to świetne rozwiązanie dla osób, które szukają estetycznej i wytrzymałej alternatywy dla płytek podłogowych. Ten typ posadzek zyskuje w ostatnich latach na popularności i nie ma w tym nic zaskakującego: oferuje wytrzymałość, a także możliwość personalizacji. Tak jest – posadzki żywiczne są wylewane na podłogę w łazience, a dzięki ich wytrzymałości, możemy także wbudowywać w nią elementy dekoracyjne. Odpowiednio pielęgnowana, posadzka żywiczna zachowuje swój wygląd na bardzo długo, a przy tym jest na tyle uniwersalna, że wkomponuje się w wystrój łazienki również w razie zmiany armatury czy płytek ściennych.
Wadą posadzek żywicznych, o której należy wspomnieć jest to, że w razie ich przypadkowego zamoczenia (np. podczas kąpieli), przed wytarciem mogą być dość śliskie. Dlatego też decydując się na taką podłogę, warto zadbać o to, by z wanny czy spod prysznica wychodzić na antypoślizgowy dywanik.
Więcej informacji na temat posadzek żywicznych można znaleźć na stronie https://krakfloor.pl/posadzki-zywiczne/
Elastyczne wykładziny
Ostatnim rozwiązaniem, które można zastosować w domowej łazience, są elastyczne wykładziny. To tanie i łatwe w demontażu rozwiązanie, które możemy wymienić bez większej trudności. Warto jednak pamiętać, że elastyczna wykładzina nie zapewnia dodatkowej izolacji od podłoża, a co za tym idzie – podłoga może być po prostu zimna.
Jak widać, każde z powyższych rozwiązań ma swoje wady i zalety. Choć każda ze wskazanych opcji z pewnością zasługuje na rozważenie, wydaje się jednak, że w tym zestawieniu obecnie największą przewagę mają posadzki żywiczne. Wyróżniają się one wytrzymałością, a także wysoką estetyką i mnogością opcji, jeśli chodzi o ich kolorystykę czy styl wykonania.