Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Do czego służą przewody solarne?

25 kwietnia 2022


Do prawidłowego działania instalacja fotowoltaiczna potrzebuje odpowiedniego okablowania. Tylko i wyłącznie dobrze dobrane przewody solarne sprawią, że fotowoltaika będzie w pełni wydajna. Czym właściwie są przewody solarne i jaką funkcję spełniają?

Czym są przewody solarne?

Podczas poszukiwania informacji o fotowoltaice i połączeniach kablowych, jakie można w niej znaleźć, możemy spotkać wiele terminów, takich jak przewody solarne, kable fotowoltaiczne, kable solarne czy przewody fotowoltaiczne. Wszystkie te hasła oznaczają jedno: przewody, których zadaniem jest połączenie instalacji PV w jeden, wydajny system.

Co istotne, kable solarne nie są tożsame ze zwykłymi przewodami elektrycznymi, jakie możemy zobaczyć chociażby w popularnych przedłużaczach – przede wszystkim dlatego, że również ich zastosowanie jest zgoła odmienne. Przede wszystkim, kable fotowoltaiczne posiadają podwójną izolację, a także są wyposażone w cynowaną linkę. Dodatkowo, z uwagi na zastosowanie tych przewodów, zazwyczaj są one zdecydowanie bardziej giętkie od klasycznych kabli.

Jaką funkcję spełniają przewody solarne w fotowoltaice?

Kable solarne są wykorzystywane do łączenia między sobą poszczególnych elementów instalacji. Co bardzo istotne, aby uzyskać wydajne i bezpieczne połączenie, niezbędne jest zastosowanie odpowiednich, dopasowanych do zapotrzebowania przewodów solarnych. W innym przypadku uzyskany efekt nie będzie optymalny, a co gorsza – może doprowadzić nawet do uszkodzenia fotowoltaiki.

Przewody fotowoltaiczne powinny być zatem dobrane według zastosowania: z innymi kablami będziemy mieć do czynienia jeśli chodzi o połączenie pomiędzy sobą poszczególnych modułów, a inne – gdy chodzi podłączenie modułów do inwertera. Tego rodzaju decyzje powinny być podejmowane przez specjalistę, który podjął się montażu instalacji fotowoltaicznej. Próby samodzielnego doboru i montażu okablowania przez osoby, które nie mają szczegółowej wiedzy w tym zakresie może skończyć się dużą awarią lub – w najlepszym przypadku – niewydajnym działaniem instalacji.

Dlaczego warto zwrócić szczególną uwagę na dobór odpowiednich przewodów do instalacji fotowoltaicznej?

Jak wspominaliśmy wcześniej, nieprawidłowy dobór przewodów solarnych może zakończyć się awarią całej instalacji. Dlatego też warto zwrócić szczególną uwagę na dopasowanie okablowania o optymalnych parametrach: w ten sposób można stworzyć wydajną, a zarazem bezpieczną instalację.

Dobrej jakości przewody solarne – czym się wyróżniają?

Co do zasady przyjmuje się, że kable do instalacji fotowoltaicznej powinny wyróżniać się maksymalnym obciążeniem prądowym wyższym w stosunku do maksymalnej energii elektrycznej, która może przepływać przez obwód w czasie najintensywniejszej pracy modułów. Przyjmuje się, że spadek napięcia obwodu nie powinien być wartością wyższą niż 1%, chyba że mamy do czynienia z długimi obwodami (np. na farmach fotowoltaicznych) – w takiej sytuacji spadek napięcia może wynosić maksymalnie 3%.

Dobrej jakości przewody solarne nie będą należeć do najtańszych. Warto jednak pamiętać, że są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie całej fotowoltaiki. Co za tym idzie, w razie ich uszkodzenia może dojść do zdecydowanie bardziej daleko idących awarii. Dobrze jest zainwestować w kable:

  • odporne na działanie wody i długotrwałą wilgoć,
  • elastyczne,
  • o szerokim zakresie temperatur, w którym mogą funkcjonować (przyjmuje się, że optymalne parametry to -40 st. C do +110 st. C),
  • odporne na szkodliwe czynniki atmosferyczne,
  • odporne na promieniowanie UV,
  • wykonane z wysokiej jakości materiałów.

W razie wątpliwości, o dobór przewodów można poprosić fachowca, który zajmie się montażem paneli PV lub poprosić o wsparcie sprzedawcę w sklepie ze sprzętem do fotowoltaiki.

Montaż przewodów solarnych – o czym należy pamiętać?

Montaż przewodów solarnych powinien być przeprowadzony w sposób prawidłowy. Dlatego też należy zwrócić uwagę nie tylko na jakość kabli, ale również sposób ich montażu. Wśród najistotniejszych kwestii należy wskazać m.in. takie umiejscowienie przewodów, by były jak najmniej narażone na oddziaływanie czynników atmosferycznych. Choć polecamy zakup dobrej jakości przewodów, które będą odporne na działanie deszczu, wiatru czy skrajnych temperatur – nawet najwyższej jakości kable pod naporem intensywnego deszczu czy ciągłego promieniowania słonecznego utracą swoje właściwości, dlatego warto je chronić.

Dodatkowo duże znaczenie ma odpowiednie naprężenie kabli: zbyt mocno naciągnięte mogą ulec uszkodzeniu równie łatwo co nazbyt luźno ułożone! Dobrze dopasowane kable solarne pomogą zapewnić optymalną pracę całej instalacji. Nie jest to element, na którym warto oszczędzać!

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oszklony taras - kiedy warto się zdecydować ?
drabina
mika w przemyśle

Jesteś zainteresowany reklamą?