Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Ekologiczna energia na miarę XXI wieku. Jak dziś pozyskiwać energię?

19 października 2021 Ekologiczna energia na miarę XXI wieku

Świat bez energii elektrycznej trudno sobie w jakikolwiek sposób wyobrazić. Mowa nie tylko o korzystaniu z niej w celach rozrywkowych, ale przede wszystkim jej roli w naszym życiu codziennym. Nie jest tajemnicą, że polski sektor energetyczny wciąż opiera się na elektrowniach węglowych, jednak sytuacja zaczyna się powoli zmieniać – zmierzamy w kierunku zielonej energii na miarę XXI wieku. Zatem jak dziś pozyskiwać energię w zgodzie z ekologią?

Pozyskiwanie energii a zmiany klimatyczne

Wiele osób bagatelizuje problem globalnego ocieplenia. Zmiany w klimacie można jednak bardzo łatwo zaobserwować choćby na przykładzie zim w naszym kraju. Jeszcze kilkanaście lat temu standardem były kilkunastostopniowe mrozy i widok śniegu zalegającego na ulicach przez wiele tygodni. Obecnie cieszy nas widok nawet kilkucentymetrowej warstewki białego puchu w okolicach Bożego Narodzenia. Sytuacja z każdym rokiem zaczyna być coraz bardziej alarmująca, dlatego też zmiany w funkcjonowaniu naszego społeczeństwa są nieuchronne.

Co przyczynia się do zmian klimatycznych? Głównym powodem, dla którego musimy zmagać się z coraz bardziej poważnymi konsekwencjami globalnego ocieplenia, jest nadmierna emisja gazów cieplarnianych. W atmosferze działają one jak dach szklarni – przepuszczają energię słoneczną do środka, ale również zatrzymują część tego promieniowania. Do gazów cieplarnianych możemy zaliczyć dwutlenek węgla, metan czy podtlenek azotu. Co prowadzi do ich wzmożonej emisji? Nie bez znaczenia okazuje się wycinka lasów, które uczestniczą w procesie pochłaniania CO2 z atmosfery, ale to spalanie paliw kopalnych, w tym węgla kamiennego czy brunatnego odgrywa tutaj najbardziej znaczącą rolę. 

Jak wiemy, większość polskich domów zasilanych jest prądem elektrycznym pozyskiwanym w elektrowniach węglowych, ale to nie wszystko. Wiele osób wciąż ogrzewa swoje gospodarstwa domowe oraz wodę piecami i kotłami węglowymi. Choć ich producenci stosują się do europejskich eko-dyrektyw, to jednak przyszłością naszej planety zdecydowanie są odnawialne źródła energii (OZE). Stanowią świetną alternatywę z uwagi na swój niewyczerpalny charakter, ograniczenie produkcji dwutlenku węgla czy niezależność od dostawców prądu.

Rodzaje odnawialnych źródeł energii

Odnawialne źródła energii – słońce, woda, wiatr – to przyszłość światowej energetyki. Czym różnią się od źródeł nieodnawialnych, takich jak węgiel, ropa czy gaz? Ich wykorzystywanie nie oznacza trwałego deficytu, a zasób szybko się odnawia. Do OZE należą:

  • Energia słoneczna – najbardziej zasobne źródło energii odnawialnej, jaką dysponuje ludzkość. Energię pozyskuje się z promieniowania słonecznego, które może być konwertowane zarówno na prąd, jak i ciepło. Jest powszechnie wykorzystywana przez klientów indywidualnych, biznesowych i wielkie koncerny.
  • Energia wiatrowa – energię pozyskuje się wskutek napędzania turbin wiatrowych siłą podmuchów wiatru. W Polsce mniej popularna od energii solarnej z uwagi na warunki klimatyczne, jednak elektrownie wiatrowe można spotkać na północy Polski oraz w środkowej i w zachodniej części kraju.
  • Energia wodna – energia mechaniczna płynącej wody wykorzystywana gospodarczo, najczęściej przetwarza się ją na prąd elektryczny. W Polsce jest to niszowy sektor energetyki, choć na południu kraju można znaleźć kilka większych elektrowni wodnych.
  • Energia geotermalna – energia cieplna skał, wody i gruntu pod powierzchnią Ziemi, wykorzystywana głównie do ogrzewania domostw.
  • Biomasa – materiał powstający w procesie biodegradacji, którego podstawowymi składowymi są odpady pochodzenia roślinnego. Jest to w pełni naturalna ekologiczna substancja, która z powodzeniem może być wykorzystywana do ogrzewania domów czy wody użytkowej.

Fotowoltaika najpopularniejsza wśród OZE

Liderem wśród odnawialnych źródeł energii w Polsce jest fotowoltaika. Liczba prosumentów z każdym rokiem wzrasta, co nie jest dziełem przypadku. Korzyści z montażu paneli na dachu czy na gruncie okazują się nieocenione. Po pierwsze, ceny ogniw PV stają się coraz bardziej przystępne, a same ogniwa wyróżniają się wysoką wydajnością i długą żywotnością. Po drugie, można liczyć na dofinansowania w ramach programów wspierających ekologiczne rozwiązania energetyczne. Po trzecie, przydomowa instalacja fotowoltaiczna to niezawodny sposób na uniezależnienie się od dostawców prądu i obniżenie rachunków. Co ciekawe, obecnie Polska znajduje się w europejskiej czołówce jeśli chodzi o roczny przyrost mocy produkowanej przez instalacje fotowoltaiczne. Pokazuje to, że stajemy się coraz bardziej świadomym ekologicznie społeczeństwem.

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ścieki przemysłowe
Recykling - definicja dla dzieci
Kompostownik na balkon - czy to dobry pomysł?

Jesteś zainteresowany reklamą?