Zasada działania Turbiny Tesli

Nikola Tesla stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych wynalazców XIX i XX wieku. Ponad 120 autorskich rozwiązań tylko pokazuje jak bardzo kreatywnym człowiekiem był Tesla. Jednym z jego odkryć jest turbina talerzowa, zwana turbiną tesli.

TURBINA TESLI – JAK DZIAŁA?

Wynalazek końcowo wykonuje pracę jak zwykła turbina. Nikola Tesla postanowił wykorzystać przy budowie kilka zjawisk, głównie zjawisko związane z przyleganiem i za jego pomocą łączył ze sobą powierzchniowe warstwy talerzy. Równolegle względem siebie ustawione talerze nie stykają się ze sobą bezpośrednio, są oddalone od siebie o około pół milimetra. W tej przestrzeni znajduje się wtłoczona ciecz lub gaz, co pozwala na wprowadzenie ich w ruch obrotowy przez specjalnie opracowany obieg czynnika.

PROSTA TURBINA TESLI

Urządzenie jak widać nie jest skomplikowane i proste rozwiązania użyte przy jego konstrukcji pozwalają na długie i bezawaryjne działanie. Należy dbać o prawidłowy obieg cieczy lub gazu w turbinie.

Silnik spalinowy wynaleziony przez Nikolę Teslę współpracuje z turbiną tesli, która jest jego częścią. To nie jedyny typ turbiny, który wyszedł z warsztatu amerykanina serbskiego pochodzenia. W czasach, w których żył wiele jego wynalazków spotkało się z krytyką ówczesnego społeczeństwa – dzisiaj już wiemy jak wielkim umysłem był Nikola Tesla. Wiele jego projektów uznano za niemożliwe do wykonania, w tym parę rodzajów turbin. Sama turbina znalazła swoje zastosowanie w marynarce wojennej. Montowana była w okrętach podwodnych.

PRĄD ZMIENNY W TURBINIE

Turbina Tesli to jeden z przykładów wykorzystania prądu zmiennego. Nikola w odróżnieniu do wielu naukowców swoich czasów potrafił wytworzyć go wytworzyć za pomocą swoich urządzeń. W bardzo ciekawy sposób korzystał z prądu przemiennego, tworząc kolejne modele turbin i innych urządzeń. Przemyślany sposób wykorzystania adhezji pozwolił na wynalezienie bardzo sprawnej turbiny, którą z powodzeniem udało się wytworzyć wielu osobom w domowych warunkach, z użyciem podstawowych narzędzi. Dziś można użyć takiej turbiny w sprzęcie stomatologicznym a dokładniej w urządzeniach nawiercających nasze zęby – szybkie obroty uzyskuje się za pomocą sprężonego powietrza.

Redakcja Odnawialni

One thought on “Zasada działania Turbiny Tesli

Dodaj komentarz