Zalety ekogroszku

Jeżeli mieszkamy w domu, nie jest nam obca konieczność ogrzewania go za pomocą pieca. Możemy zdecydować się na wiele różnych rodzajów paliwa – od czystego węgla po gaz, jednak równie atrakcyjną opcją jest wybór ekogroszku. Dlaczego ten rodzaj opału jest wydajny i ekologiczny? Czy warto się na niego zdecydować?

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek zaliczamy do grupy paliw stałych, o granulacji od 5 do 25 mm. Produkuje się go z węgla kamiennego lub brutalnego. Materiał spełnia wszelkie normy w zakresie ilości popiołu, jaki pozostaje po jego spaleniu oraz zawartości siarki, której nie powinno być więcej niż 1 procent. To właśnie ze względu na swoje właściwości ekogroszek nazywa się tak, a nie inaczej.

Jaki kocioł jest potrzebny, by móc palić ekogroszkiem?

Początkowo ten rodzaj paliwa był niczym innym, jak odpadem po obróbce węgla i nie dało się go wykorzystywać do ogrzania domu. Z czasem jednak zaczęły powstawać piece retortowe, przystosowane specjalnie do wykorzystywania tej drobnej pozostałości, jaką pozostawiał po sobie węgiel kamienny. Jeżeli dobrze wyregulujemy piec i zadbamy o odpowiedni metraż kotłowni, ogrzewanie będzie odbywało się w zasadzie automatycznie, co jest bardzo wygodne.

Zalety stosowania ekogroszku

Chociaż piec przystosowany do spalania ekogroszku nie należy do najtańszych, to jednak samo wykorzystanie tego rodzaju paliwa jest bardzo ekonomiczne. Kaloryczność tego paliwa wynosi co najmniej 24 MJ/kg, co wynika m.in. z niskiej zawartości wody. Dodatkowym atutem jest też brak konieczności doglądania pieca, co może być użyteczne szczególnie dla osób starszych czy niewiele przebywających w domu. Ekogroszek jest także o wiele bardziej ekologiczny, niż tradycyjny węgiel czy olej opałowy, więc jeżeli zależy nam na redukcji smogu w naszej najbliższej okolicy, nie jesteśmy w stanie wybrać lepiej.

Gdzie zakupić dobrej jakości ekogroszek?

Ponieważ to popularny materiał opałowy, zakupimy go wszędzie, przede wszystkim w sklepie remontowo-budowlanym Bricoman: https://www.bricoman.pl/artykuly-hydrauliczne/paliwa-do-kotlow/ekogroszek. Ważnym jest, aby zaopatrywać się w sprawdzonych miejscach, gdzie jesteśmy w stanie zweryfikować jakość kupowanego ekogroszku – podziękuje nam za to nie tylko nasz piec, ale także i portfel.

Ekogroszek jest jednym z najlepszych paliw, jakie możemy wykorzystać do ogrzewania naszego domu. Jest tani i wydajny, a dodatkowo nie wymaga częstego doglądania, gdy spalamy go w piecu. Jeżeli więc zastanawiamy się, w jaką instalację wyposażyć nasz nowy dom, warto rozważyć wykorzystanie ekogroszku.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.