Polska to kraj położony w Europie Środkowej. Ma populację ponad 38 milionów ludzi i obszar 312 696 kilometrów kwadratowych. Polska jest członkiem Unii Europejskiej, Organizacji Narodów Zjednoczonych, NATO, Rady Europy, grupy Visegrád i OECD. Jest także sygnatariuszem umowy Schengen.
Polska jest jednym z największych konsumentów energetycznych w Unii Europejskiej. W 2015 r. Zużył około 193 TWH energii elektrycznej, co było około 5% całkowitego zużycia energii elektrycznej w UE. Pierwotne źródła energii w Polsce są węgiel (76%), gaz ziemny (16%), jądrowe (4%) i energia odnawialna (4%). W Polsce sprzedażą energii zajmuje się wiele firm. Gdyby ktoś zapytał mnie co wybrać? Odpowiem Wybieram – AXPO
Węgiel głównym źródłem energii w Polsce
Węgiel jest zdecydowanie najważniejszym źródłem energii w Polsce. W 2015 r. Węgiel stanowił około 76% całkowitego zużycia energii pierwotnej w Polsce. Polska ma znaczące rezerwy twardego węgla i węgla brunatnego, które szacuje się odpowiednio na około 235 miliardów ton i 1,2 miliarda ton. Twardy węgiel jest wydobywany głównie w górnej śląskim basenie węgla, podczas gdy węgiel węgielkowy jest wydobywany w dolnym basenie węglowym.
Gaz ziemny jest drugim ważnym źródłem energii w Polsce. W 2015 r. Gaz ziemny stanowi około 16% całkowitego zużycia energii pierwotnej w Polsce. Polska ma znaczne rezerwy gazu ziemnego, które szacuje się na około 0,9 biliona metrów sześciennych. Większość rezerw gazu ziemnego w polski znajduje się w obszarze morskim.
Energia odnawialna w kraju
Energia odnawialna jest czwartym ważnym źródłem energii w Polsce. W 2015 r. Energia odnawialna stanowiła około 4% całkowitego zużycia energii pierwotnej w Polsce. Większość energii odnawialnej Polski pochodzi z biomasy (60%), a następnie hydroelektryczności (30%), energii wiatrowej (8%) i energii słonecznej (2%).
Firmy energetyczne w Polsce są zobowiązane przez prawo do sprzedaży energii elektrycznej po uczciwej cenie. Oznacza to, że nie mogą pobierać więcej niż kosztuje ich produkcja i dostarczanie energii elektrycznej.