Jakie kafelki łazienkowe wybrać?

1
1064
jakie kafelki łazienkowe wybrać

Wybór odpowiednich płytek łazienkowych czy kuchennych to wcale nie taka prosta sprawa, szczególnie teraz, kiedy na rynku mamy taką mnogość rozwiązań, że naprawdę trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Warto, więc nieco usystematyzować swoją wiedzę, tak aby przed pójściem do sklepu, wiedzieć czego konkretnie szukamy, to znaczenie ułatwi nam podjęcie decyzji o tym, jak będzie wyglądać nasza łazienka.

Po pierwsze: funkcjonalność

Płytki do łazienki to prawie zawsze inwestycja na długie lata, płytki to nie dywan, który bez problemu wymienimy na inny – muszą więc być one nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. W tym miejscu warto zatrzymać się przy parametrach płytek, wśród których najważniejsze są nasiąkliwość i antypoślizgowość. Jeżeli chodzi o nasiąkliwość, to podajemy ją w procentach – im ta wartość jest mniejsza, tym mniejsza jest nasiąkliwość samych płytek – parametr ten w przypadku płytek łazienkowych nie powinien przekraczać 3%. Kolejną sprawą jest antypoślizgowość oznaczana w skali od R9 do R13 (płytki najmniej śliskie). Biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia, jakim jest łazienka, zawsze wybierajmy płytki pokryte specjalną antypoślizgową warstwą oraz unikajmy jak ognia płytek szkliwionych, które w połączeniu z wodą tworzą naprawdę niebezpieczne podłoże.

Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepszym rozwiązaniem w przypadku łazienek są gresy rektyfikowane, które cechują się dobrymi właściwościami, jak również korzystną ceną. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wśród mnogości różnorodnych barw i wzorów, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Po drugie: estetyka

W przypadku płytek do łazienki lepiej nie ulegać chwilowym trendom, ponieważ te szybko się zmienią, a my już tak szybko płytek nie podmienimy. Uniwersalnym rozwiązaniem, które nigdy nie wychodzi z mody, są łazienki jasne, i to właśnie na takie warto się zdecydować. Oprócz tego, że pozwalają one na uzyskanie wrażenia przestronności i czystości, to dodatkowo stwarzają przyjazną atmosferę, którą ciężko uzyskać w ciemnych pomieszczeniach. Istotną zaletą jasnych łazienek, a więc i jasnych płytek jest to, że harmonijnie łączą się one z białymi urządzeniami sanitarnymi. Warto podkreślić tutaj to, że nie chodzi wcale o to, żeby łazienka była biała, dużo lepiej prezentują się beże czy ciepłe waniliowe odcienie, które dodają wnętrzom przytulności.

W przypadku, jeżeli podoba nam się jakiś mocny kolor, chociażby czerwony czy czarny, o wiele lepiej postawić na dodatki w tym właśnie odcieniu niż decydować się na tego typu płytki łazienkowe. Pamiętajmy – trendy szybko przeminą, a kafelki na ścianie i podłodze zostaną z nami na dłużej. Dobrym pomysłem jest to, aby kafelki łazienkowe stanowiły jakby tło. Podjęcie decyzji o „tematycznej” aranżacji łazienki, która nawiązywać będzie do konkretnego stylu np. stylu vintage, wymagać będzie od nas konsekwencji i narzucać będzie stylistyczny rygor, w który ciężko będzie ingerować. Lepszym rozwiązaniem od kupna stylizowanych płytek łazienkowych jest postawienie na różnego rodzaju elementy dekoracyjne, w tym właśnie stylu – wszelkie zmiany będą wówczas o wiele prostsze.

1 KOMENTARZ