ŁADOWANIE

Type to search

Budownictwo i wnętrze

Jakie kafelki łazienkowe wybrać?

jakie kafelki łazienkowe wybrać

Wybór odpowiednich płytek łazienkowych czy kuchennych to wcale nie taka prosta sprawa, szczególnie teraz, kiedy na rynku mamy taką mnogość rozwiązań, że naprawdę trudno się w tym wszystkim odnaleźć. Warto, więc nieco usystematyzować swoją wiedzę, tak aby przed pójściem do sklepu, wiedzieć czego konkretnie szukamy, to znaczenie ułatwi nam podjęcie decyzji o tym, jak będzie wyglądać nasza łazienka.

Po pierwsze: funkcjonalność

Płytki do łazienki to prawie zawsze inwestycja na długie lata, płytki to nie dywan, który bez problemu wymienimy na inny – muszą więc być one nie tylko ładne, ale przede wszystkim trwałe i funkcjonalne. W tym miejscu warto zatrzymać się przy parametrach płytek, wśród których najważniejsze są nasiąkliwość i antypoślizgowość. Jeżeli chodzi o nasiąkliwość, to podajemy ją w procentach – im ta wartość jest mniejsza, tym mniejsza jest nasiąkliwość samych płytek – parametr ten w przypadku płytek łazienkowych nie powinien przekraczać 3%. Kolejną sprawą jest antypoślizgowość oznaczana w skali od R9 do R13 (płytki najmniej śliskie). Biorąc pod uwagę specyfikę pomieszczenia, jakim jest łazienka, zawsze wybierajmy płytki pokryte specjalną antypoślizgową warstwą oraz unikajmy jak ognia płytek szkliwionych, które w połączeniu z wodą tworzą naprawdę niebezpieczne podłoże.

Biorąc to wszystko pod uwagę, najlepszym rozwiązaniem w przypadku łazienek są gresy rektyfikowane, które cechują się dobrymi właściwościami, jak również korzystną ceną. Nie bez znaczenia jest również fakt, że wśród mnogości różnorodnych barw i wzorów, każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie.

Po drugie: estetyka

W przypadku płytek do łazienki lepiej nie ulegać chwilowym trendom, ponieważ te szybko się zmienią, a my już tak szybko płytek nie podmienimy. Uniwersalnym rozwiązaniem, które nigdy nie wychodzi z mody, są łazienki jasne, i to właśnie na takie warto się zdecydować. Oprócz tego, że pozwalają one na uzyskanie wrażenia przestronności i czystości, to dodatkowo stwarzają przyjazną atmosferę, którą ciężko uzyskać w ciemnych pomieszczeniach. Istotną zaletą jasnych łazienek, a więc i jasnych płytek jest to, że harmonijnie łączą się one z białymi urządzeniami sanitarnymi. Warto podkreślić tutaj to, że nie chodzi wcale o to, żeby łazienka była biała, dużo lepiej prezentują się beże czy ciepłe waniliowe odcienie, które dodają wnętrzom przytulności.

W przypadku, jeżeli podoba nam się jakiś mocny kolor, chociażby czerwony czy czarny, o wiele lepiej postawić na dodatki w tym właśnie odcieniu niż decydować się na tego typu płytki łazienkowe. Pamiętajmy – trendy szybko przeminą, a kafelki na ścianie i podłodze zostaną z nami na dłużej. Dobrym pomysłem jest to, aby kafelki łazienkowe stanowiły jakby tło. Podjęcie decyzji o „tematycznej” aranżacji łazienki, która nawiązywać będzie do konkretnego stylu np. stylu vintage, wymagać będzie od nas konsekwencji i narzucać będzie stylistyczny rygor, w który ciężko będzie ingerować. Lepszym rozwiązaniem od kupna stylizowanych płytek łazienkowych jest postawienie na różnego rodzaju elementy dekoracyjne, w tym właśnie stylu – wszelkie zmiany będą wówczas o wiele prostsze.

1 Komentarz

Leave a Comment