W ciągu ostatnich lat polski rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych przeszedł gwałtowną zmianę. W okolicach największych ośrodków miejskich powstało mnóstwo nowoczesnych parków magazynowych, w których swoje biznesy lokują duże firmy krajowe i międzynarodowe koncerny. W związku z tym ceny wynajmu magazynów w tych lokalizacjach znacząco wzrosły. Gdzie zatem szukać nowych magazynów, które można wynająć w niższej cenie?
Pięć głównych hubów magazynowo-przemysłowych kraju
Współczesny rynek nieruchomości magazynowych i przemysłowych skupia się w pięciu lokalizacjach. Są to Warszawa, Górny Śląsk, Polska Centralna, Poznań i Wrocław. Wymienione ośrodki są preferowane przez inwestorów przede wszystkim ze względu na ich doskonałe skomunikowanie drogowe z innymi częściami kraju i z zagranicą. Boom na nowe obiekty magazynowe w tych ośrodkach doprowadził jednak do dużego wzrostu cen gruntów. Przez to budowa kolejnych obiektów w tych lokalizacjach jest coraz droższa. W związku z tym rosną również ceny wynajmu. Otwarcie i prowadzenie firmy w takim miejscu jest coraz droższe, przez co wiele podmiotów poszukuje alternatywnych, tańszych lokalizacji pod swój biznes – małą produkcję, handel, centrum dystrybucji czy bazę transportową.
Siła małych ośrodków
Rosnące ceny gruntów, związany z tym wzrost kosztów inwestycji i późniejszych cen wynajmu skłania część podmiotów do poszukiwania alternatywnych lokalizacji pod budowę nowoczesnych parków magazynowo-przemysłowych. Takie obiekty zaczynają powstawać w mniejszych, ale wciąż atrakcyjnych dla potencjalnych inwestorów lokalizacjach. Przykładem są nowe magazyny na wynajem w Lublinie, Legnicy, Szczecinie czy Trójmieście. Ceny wynajmu nowoczesnej powierzchni magazynowej w tego typu obiektach są zwykle znacząco niższe niż w najpopularniejszych lokalizacjach. Poza tym wciąż są to duże ośrodki miejskie z wszelkimi wynikającymi z tego zaletami – z dobrze rozwiniętą infrastrukturą, w tym ze stale poprawiającym się dostępem do dróg szybkiego ruchu, dostępem do dużego rynku wewnętrznego i pracowników, którzy mogą być zatrudnienie w tego typu obiektach.
Dla przedsiębiorców, których działalność nie opiera się tylko i wyłącznie na obsłudze rynku lokalnego, wynajęcie magazynu w Lublinie (np. dzięki https://warehousemarket.pl/magazyny-lublin) czy innym mniejszym ośrodku miejskim nie musi być wadą, tym bardziej że takie miasta są coraz lepiej skomunikowane z resztą kraju i mają duży potencjał rozwoju. Zaletą wyboru obiektu w mniejszym ośrodku jest przede wszystkim znacząco niższa cena wynajmu magazynu i większa dostępność dużych powierzchni.