Ekogroszek – dla twojego domu i środowiska

0
486
Black coal background illuminated with red light like fire underneath

Ogrzewanie pomieszczeń to temat, który można rozwijać niemal bez końca. Wśród dostępnych form ogrzewania znajdziemy zarówno to dedykowane dla pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczeń publicznych i pracowniczych, jak i dedykowane dla obu tych grup. Co równie ważne – w wyborze rozwiązania istotne są nie tylko względu czysto ekonomiczne – takie jak opłacalność – lecz także ekologiczne. Specjaliści wskazują bowiem, że to właśnie substancje emitowane przy okazji ogrzewania pomieszczeń, odpowiadają za znaczną część zanieczyszczenia powietrza zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Podpowiadamy zatem – na jaki rodzaj ogrzewania warto się zdecydować, jeśli liczą się dla nas względy ekonomiczne i ekologiczne.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to nazwa określająca specyficzny typ paliwa opałowego, produkowanego na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek charakteryzuje się tym, że jest niewielkich rozmiarów – tworzą go bryłki węgla wielkości nieprzekraczającej około 2,5 cm średnicy. W rezultacie – ekogroszek może przypominać węgielny miał, jednak w przeciwieństwie do niego nie jest żadnym rodzajem odpadu, ale jedynie – węglem o niedużych gabarytach.

Stosowanie ekogroszku wiąże się z niewielką emisją substancji szkodliwych dla środowiska. Wymienić należy zwłaszcza tlenek węgla oraz tlenek siarki, produkowane w wyjątkowo niskim stopniu. Warto zaznaczyć, że ekogroszek spełnia pod tym względem wszystkie restrykcyjne normy nakładane przez Unię Europejską w porównaniu do innych form paliw opałowych, ekogroszek jest uważany za jedno z najbardziej ekologicznych, a nawet nazywane jest „zielonym węglem”.

Ekogroszek – najważniejsze parametry

Z ekogroszku korzystamy jednak nie tylko ze względu na jego ekologiczne właściwości. Co równie ważne – ekogroszek to paliwo korzystne z perspektywy osób pragnących po prostu ogrzać swoje miejsce zamieszkania lub pracy.

Większość dostępnych rodzajów ekogroszku wykazuje stosunkowo wysoką wartość opałową, które może osiągać nawet 25 MJ/kg. Jest to wartość wysoka, zwłaszcza w porównaniu do najpopularniejszych konkurentów ekogroszku – na przykład pelletu.

Ekogroszek zawiera także minimalną ilość substancji niepalnych oraz wspomnianych już zanieczyszczeń. Oprócz niedużej zawartości siarki, w ekogroszku znajdują się także śladowe ilości substancji niepalnych (w tym wilgoci). Ponadto, w wyniku spalania ekogroszku powstaje niewielka ilość popiołu, który nadaje się do dalszego wykorzystania. Możemy go rozsypać na trawniku przed domem lub wykorzystać jako kompost.

W ekogroszek o różnych parametrach – zarówno w ten przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak i dużych hal fabrycznych – zaopatrzyć się możesz na stronie: https://pangroszek.pl/.

Ogrzewanie ekogroszkiem

Ogrzewanie przy użyciu ekogroszku jest niezwykle łatwe i proste. Co prawda, musimy w tym celu dysponować odpowiednim rodzajem kotła, wyposażonym w zautomatyzowany podajnik. Niemniej, kotły takie działają w dużym stopniu samodzielnie. Wystarczy po prostu ustawić parametry ich pracy, a kotły będą same dobierać odpowiednią ilość paliwa i transportować ją do komory, w której ulegnie spaleniu.

Jedyną czynnością, której wykonywaniem jesteśmy obarczeni, jest od czasu do czasu oczyszczenie kotła. Ekogroszek wykazuje jednak wyjątkowo niski poziom spiekalności – co oznacza, że ilość powstających zanieczyszczeń, które osadzały by się na ściankach kotła, jest bardzo nieduża.