Strona główna
Ekologia
Tutaj jesteś

Ekogroszek – dla twojego domu i środowiska

8 maja 2020

Ogrzewanie pomieszczeń to temat, który można rozwijać niemal bez końca. Wśród dostępnych form ogrzewania znajdziemy zarówno to dedykowane dla pomieszczeń mieszkalnych, pomieszczeń publicznych i pracowniczych, jak i dedykowane dla obu tych grup. Co równie ważne – w wyborze rozwiązania istotne są nie tylko względu czysto ekonomiczne – takie jak opłacalność – lecz także ekologiczne. Specjaliści wskazują bowiem, że to właśnie substancje emitowane przy okazji ogrzewania pomieszczeń, odpowiadają za znaczną część zanieczyszczenia powietrza zarówno w skali lokalnej, jak i globalnej. Podpowiadamy zatem – na jaki rodzaj ogrzewania warto się zdecydować, jeśli liczą się dla nas względy ekonomiczne i ekologiczne.

Czym jest ekogroszek?

Ekogroszek to nazwa określająca specyficzny typ paliwa opałowego, produkowanego na bazie węgla kamiennego lub brunatnego. Ekogroszek charakteryzuje się tym, że jest niewielkich rozmiarów – tworzą go bryłki węgla wielkości nieprzekraczającej około 2,5 cm średnicy. W rezultacie – ekogroszek może przypominać węgielny miał, jednak w przeciwieństwie do niego nie jest żadnym rodzajem odpadu, ale jedynie – węglem o niedużych gabarytach.

Stosowanie ekogroszku wiąże się z niewielką emisją substancji szkodliwych dla środowiska. Wymienić należy zwłaszcza tlenek węgla oraz tlenek siarki, produkowane w wyjątkowo niskim stopniu. Warto zaznaczyć, że ekogroszek spełnia pod tym względem wszystkie restrykcyjne normy nakładane przez Unię Europejską w porównaniu do innych form paliw opałowych, ekogroszek jest uważany za jedno z najbardziej ekologicznych, a nawet nazywane jest „zielonym węglem”.

Ekogroszek – najważniejsze parametry

Z ekogroszku korzystamy jednak nie tylko ze względu na jego ekologiczne właściwości. Co równie ważne – ekogroszek to paliwo korzystne z perspektywy osób pragnących po prostu ogrzać swoje miejsce zamieszkania lub pracy.

Większość dostępnych rodzajów ekogroszku wykazuje stosunkowo wysoką wartość opałową, które może osiągać nawet 25 MJ/kg. Jest to wartość wysoka, zwłaszcza w porównaniu do najpopularniejszych konkurentów ekogroszku – na przykład pelletu.

Ekogroszek zawiera także minimalną ilość substancji niepalnych oraz wspomnianych już zanieczyszczeń. Oprócz niedużej zawartości siarki, w ekogroszku znajdują się także śladowe ilości substancji niepalnych (w tym wilgoci). Ponadto, w wyniku spalania ekogroszku powstaje niewielka ilość popiołu, który nadaje się do dalszego wykorzystania. Możemy go rozsypać na trawniku przed domem lub wykorzystać jako kompost.

W ekogroszek o różnych parametrach – zarówno w ten przeznaczonych do ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, jak i dużych hal fabrycznych – zaopatrzyć się możesz na stronie: https://pangroszek.pl/.

Ogrzewanie ekogroszkiem

Ogrzewanie przy użyciu ekogroszku jest niezwykle łatwe i proste. Co prawda, musimy w tym celu dysponować odpowiednim rodzajem kotła, wyposażonym w zautomatyzowany podajnik. Niemniej, kotły takie działają w dużym stopniu samodzielnie. Wystarczy po prostu ustawić parametry ich pracy, a kotły będą same dobierać odpowiednią ilość paliwa i transportować ją do komory, w której ulegnie spaleniu.

Jedyną czynnością, której wykonywaniem jesteśmy obarczeni, jest od czasu do czasu oczyszczenie kotła. Ekogroszek wykazuje jednak wyjątkowo niski poziom spiekalności – co oznacza, że ilość powstających zanieczyszczeń, które osadzały by się na ściankach kotła, jest bardzo nieduża.

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Ścieki przemysłowe
Recykling - definicja dla dzieci
Kompostownik na balkon - czy to dobry pomysł?

Jesteś zainteresowany reklamą?