Jak powstaje beton?
Aby powstał beton, potrzebny jest cement. Już sama jego produkcja nie jest ekologiczna, ponieważ w jej trakcie do atmosfery dostaje się dużo CO2. Jednakże nie pozostaje to bez odzewu. Cały czas poszukuje się metody, która zmniejszyłaby emisję szkodliwych gazów do minimum. Nie da się na dzień dzisiejszy całkowicie ich zniwelować. Technologia pozwala na obniżenie emisji o 30%.
Nie tylko produkcja cementu wyzwala CO2, sam beton, który wylany twardnieje na wolnym powietrzu emituje ten związek. Nie jest to na tak dużą skale szkodliwe, jednak trzeba zwrócić uwagę na sam fakt.
Czym zastąpić cement?
Równocześnie z badaniami nad obniżeniem emisji tlenku przy produkcji, pracuje się nad nowym materiałem, który mógłby zastąpić cement. Do tej pory najlepiej sprawdza się popiół, który wytwarza się przy spalaniu biopaliw, ale dopiero dłuższe badania nad tym materiałem pokażą, jak się będzie sprawdzać jako zamiennik.
Trzeba pamiętać, że beton to nie tylko cement. Węzły betoniarskie mieszają wiele innych składników, które w połączeniu dają wysokiej jakości beton. Wszystkie koncerny dodają do mieszanki na beton najróżniejsze substancje, które zdecydowanie nie są ekologiczne. Wśród nich wyróżnia się plastyfikatory, rozproszone zbrojenie i napowietrzacze. W niektórych miejscach, jak na przykład przy budowie fundamentów, mostów i innych ciężkich konstrukcji beton musi być wzbogacany. To kolejna kwestia, która musi zostać rozwiązana. Bez odpowiednich związków beton najzwyczajniej nie przetrwa próby czasu i nie będzie wystarczająco wytrzymały.
Czy istnieje beton ekologiczny?
Dzisiejsza technologia nie pozwala jednak na wykluczenie szkodliwych dla środowiska materiałów do tworzenia betonu. Potrzeba jeszcze wiele lat badań, aby znaleźć środki, które odpowiednio zastąpią dotychczasowe składniki. Nie będzie to łatwe, gdyż beton musi być odporny na działanie kwasów, drgania ziemi i wiele innych czynników atmosferycznych. Naukowcy jednak nie poddają się i wciąż szukają ekologicznego betonu.