Barierka ochronna przyda się w każdym zakładzie produkcyjnym i przemysłowym oraz na terenie mniejszych i większych magazynów. Idealnie wyznacza trasy komunikacyjne i poprawia poziom bezpieczeństwa. Dzięki zastosowaniu tego typu barierek w wyznaczonych miejscach niweluje się ryzyko występowania poważnych wypadków i dba się o zwiększony komfort psychiczny pracowników. Kluczem do sukcesu jest ich właściwy montaż oraz umiejętne rozmieszczenie. W związku z tym pracują nad tym specjaliści.
Barierka ochronna – w jakich rodzajach występuje?
Barierka ochronna może występować w wielu różnych rodzajach. Ogromne znaczenie ma oczywiście to, w którym miejscu będzie stosowana oraz z jakim natężeniem ruchu przyjdzie jej się zmierzyć. Najpopularniejszym rozwiązaniem są obecnie barierki stalowe, mocowane przy pomocy specjalnych kotew. Odznaczają się niezwykłą solidnością, trwałością, właściwościami amortyzującymi i odpornością na uszkodzenia oraz wgniecenia. Ten typ montażu powoduje, iż barierka pod wpływem uderzenia nie zacznie się przemieszczać. Dodatkowo nie będzie trudności z wymianą jej poszczególnych elementów. Poza wspomnianymi wyżej barierkami ochronnymi wyróżnia się również kilka innych rodzajów, w tym m.in.:
- barierki odgradzające (często spotykane na halach produkcyjnych i magazynach – dzielą się na wersję narożnikową, trójnożną i z dodatkiem blachy wzmacniającej),
- osłony stalowe na belki drewniane,
- stalowe osłony regałów,
- odbojniki gumowe i liniowe oraz odbojnice,
- słupki plastikowe PVC.
Ostateczna decyzja, co do wyboru konkretnych barierek w wersji ochronnej może zależeć m.in. od charakteru wykonywanej pracy i obowiązujących przepisów BHP. Ważne jest to, aby czuwał nad tym przeszkolony fachowiec.
Barierka ochronna – przed czym może ochronić i gdzie się sprawdzi?
Odpowiednio skonstruowana barierka ochronna zabezpiecza m.in. przed rozmaitymi wypadkami oraz wtargnięciem niepożądanych osób na przestrzeń magazynową lub produkcyjną. Istotnym zadaniem jest również usprawnienie logistyki. Wystarczy je poprawnie zamontować, aby mieć pewność tego, iż w danym miejscu podniesie się poziom bezpieczeństwa pracowników (zarówno pod kątem zdrowia, jak i życia). Z ich pomocą tworzy się magazynowe i produkcyjne strefy komunikacyjne.
Jak widać stosowanie barierek ochronnych ma głęboki sens, gdyż jest to jedna z najkrótszych dróg do skutecznego odgrodzenia terenu w sklepach, halach, korytarzach, a nawet garażach i warsztatach. Warto docenić ich wysoką jakość wykonania oraz uniwersalność.