Materiał mający tak wiele zalet leży w zasięgu ręki. Budowle z niego konstruowane kojarzą się nieodmiennie z budownictwem przemysłowym, ale dzięki rozwojowi nowoczesnych technologi zastosowanie nowych rozwiązań ma coraz szersze pole. Przytaczanym surowcem jest stal.
Stal w budownictwie
Konstrukcja stalowa domu najbardziej upowszechniła się za oceanem, gdzie budowano niebotyczne drapacze chmur. Ich szkielet wykonany jest z prefabrykatów stalowych.
I dziś powstaje wiele budowli, których zasadnicza konstrukcja zawiera elementy metalowe. Konstrukcje stalowe ze stali gatunkowych poddaje się znacznym obciążeniom i wytrzymują znakomicie napór statyczny, jak i dynamiczne działanie sił. Stalowe domy szkieletowe umożliwił skok technologiczny. Progres, jaki dokonał się przez ostatnie kilkadziesiąt lat, pozwolił znacznie zaoszczędzić zużycie surowca.
Ważne są koszty domu ze stali
Ponieważ, to ile kosztuje dom ze stali, jest podstawowym pytaniem zadawanym przez inwestorów. Zastosowanie prefabrykatów elementów stalowych sprawia, że konstrukcja stalowa dachu lub konstrukcja stalowa hali staje się dziecinnie prosta. I nie ma potrzeby zatrudniania armii cieśli biegłych w obróbce drewna.
Zalety stali na konstrukcje stalowe domów i obiektów przemysłowych
Najważniejszym plusem jest waga konstrukcji. Więźba dachu z drewniana jest niewspółmiernie cięższa od takiej samej konstrukcji z metalu. Dachy stalowe o tych samych parametrach wytrzymałościowych wymagają o wiele mniej materiału. Kolejna cecha to wodoodporność. Drewno mimo najstaranniejszej impregnacji ma pory i rozwarstwienia. Przez nie wilgoć wnika w strukturę elementów konstrukcyjnych. Domy z lekkiej konstrukcji stalowej pokrytej powłoką antykorozyjną są całkowicie nieprzepuszczalna dla wody. Dodatkowo wspomniana wcześniej możliwość stuprocentowej prefabrykacji daje przewagę nad drewnem.
Prace przy montażu domu ze stali
Najważniejsze ocieplenie. Co to oznacza? Szkielet stalowy domu pasywnego ma mniejsze wymiary konstrukcji stalowej. Pozwala ona zatem na zastosowanie pełniejszego ocieplenia. Energooszczędne stalowe domy posiadają dzięki temu optymalną grubość warstwy izolującej. Daje to gwarancję komfortu cieplnego. I wewnątrz pomieszczeń zachowania optymalnego wykorzystania przestrzeni, co jest rzeczą niebagatelną, porównując grubość ścian w budynkach tradycyjnych i wykonanych w technologii szkieletu stalowego. We współpracy z nowoczesnymi materiałami. Do ocieplania budynków wzniesionych w technologii szkieletu stalowego zaleca się stosowanie pianki poliuretanowej. Dzięki niej wszystkie wolne przestrzenie są wypełnione i zniwelowane mostki cieplne. W elementy niezbędne do budowy domu zaopatrzy nas hurtownia stali natomiast pozostałe elementy są podobne jak w tradycyjnym budownictwie. Te materiały dostępne są we wszystkich tradycyjnych składach budowlanych.