Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Czy płyty kartonowo-gipsowe nadają się do wyciszania pomieszczeń?

27 czerwca 2022 płyty kartonowo-gipsowe


Płyty kartonowo-gipsowe są bardzo uniwersalnym materiałem budowlanym. Wykorzystuje się je zarówno w domach jednorodzinnych, budynkach wielorodzinnych, jak i w budowlach użyteczności publicznej czy przemysłowych. Warto bliżej zapoznać się z ich właściwościami i zastosowaniem.

Płyty kartonowo-gipsowe – co to takiego?

Regips, płyta karton gips czy płyta g-k to różne nazwy bardzo uniwersalnego materiału budowlanego, czyli płyty kartonowo-gipsowej. Składa się ona z warstwy gipsu, która jest oklejona wytrzymałym kartonem. Płyty g-k mają sporo zalet, dzięki którym są tak chętnie stosowane. Lekkie, a jednocześnie wytrzymałe, dzięki czemu można z nich wykonać zarówno ściankę działową, jak i podwieszany sufit.

Są łatwe w montażu, bez problemu można je obrabiać prostymi narzędziami. Dają gładką, równą powierzchnię, którą można pomalować farbami czy położyć na niej panele, płytki ceramiczne czy tapetę. Bez problemu można w nich poprowadzić niezbędne instalacje. Zastosowanie płyt zdecydowanie polepszy mikroklimat pomieszczenia. Zawdzięczają to specyficznej właściwości gipsu, dzięki której następuje stabilizacja wilgotności. Gips pochłania pochłania nadmiar wilgoci, a gdy powietrze staje się zbyt suche – oddaje ją.

Bardzo istotna jest też duża różnorodność płyt karton gips. Produkuje się je w wielu różnych odmianach, dzięki czemu można dobrać materiał, który będzie dobrze dopasowany do potrzeb w danym pomieszczeniu. Do najczęściej stosowanych płyt należą płyty zwykłe, płyty o zwiększonej odporności na wodę oraz ognioodporne.

Najczęstsze zastosowanie płyt kartonowo-gipsowych

Płyta karton gips jest bardzo uniwersalna. Różne rodzaje, grubości i wymiary, a do tego łatwość w obrabianiu, pozwalają na różnorodne zastosowanie tego materiału przy wykończeniu pomieszczeń. Najczęściej płyty stosuje się do budowania lekkich i trwałych ścianek działowych. Można je następnie wykończyć w dowolny sposób, czy to malując farbą czy kładąc kafelki. Ponieważ cały montaż jest praktycznie na sucho, ściana jest gotowa do użytku zaraz po postawieniu.

Bez problemu z płyt zostanie wykonany także podwieszany sufit, którego zaletą będzie nie tylko niska waga konstrukcji, ale także częściowe wytłumienie hałasu. Płyty można także wykorzystać jako wylewkę na podłogę. Jednak w tym przypadku należy używać specjalnych płyt, które są produkowane do tego celu. Są one grubsze i mają większą wytrzymałość, a jednocześnie obciążają strop mniej niż tradycyjna wylewka.

Oprócz wymienionych typowych zastosowań, płyty gipsowo-kartonowe przydają się w wielu innych sytuacjach. Szybko można z nich zrobić kuchenną wyspę czy bar oddzielający kuchnię od salonu. To także doskonały materiał do obudowania różnego rodzaju rur czy innych elementów, które psują estetykę pomieszczenia. Różne półki, wnęki, nawet o łukowych kształtach, czy stelaż do ceramiki sanitarnej, to kolejne pomysły na wykorzystanie płyt karton gips.

Wyciszanie pomieszczeń płytami karton gips – co trzeba wiedzieć

Cienkie ściany, które przepuszczają każdy dźwięk to problem wielu współczesnych mieszkań. Warto spróbować je wyciszyć. Można zastosować specjalne tynki czy płyty z korka. Coraz częściej są do tego stosowane także płyty kartonowo-gipsowe. Wytłumienie hałasu przy pomocy regipsów można zrobić w dwojaki sposób.

Najczęściej stosowanym jest zbudowanie z płyt karton gips i specjalnego metalowego stelażu tzw. przedścianki. Między nią a ścianę należy włożyć warstwę wełny mineralnej lub styropianu. Fachowcy zalecają jednak wełnę, która ma lepsze właściwości akustyczne. Można też użyć podwójnej warstwy płyt. Przy zastosowaniu tej technologii należy zadbać o dobre zaizolowanie wszelkich newralgicznych punktów, takich jak gniazdka, kontakty czy łączenia.

Droższą metodą wyciszania przy pomocy regipsów jest wykorzystanie specjalnych płyt akustycznych czy dźwiękochłonnych. Płyty akustyczne, dzięki specjalnym dodatkom, skutecznie wyciszają zewnętrzne hałasy, a jednocześnie zapobiegają wydostawaniu się dźwięków z pomieszczeń.

Jeśli pomieszczenie ma być wykorzystywane np. do ćwiczeń gry na instrumencie lub jako kino domowe, to warto zastosować płyty dźwiękochłonne. Nie tylko zatrzymają one zewnętrzny hałas, ale poprawią akustykę wnętrza oraz wytłumią pogłosy.

Aby użycie płyt gipsowo-kartonowych do poprawy akustyki pomieszczenia dało odpowiedni efekt, należy pamiętać o zachowaniu szczególnej staranności podczas prac oraz stosować odpowiednie materiały uzupełniające. Takie, wydawałoby się, drobiazgi jak nie podklejenie profili taśmą akustyczną czy zastosowanie złej szpachli, może sprawić, że ostateczny efekt prac nie będzie zadowalający.

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oszklony taras - kiedy warto się zdecydować ?
drabina
mika w przemyśle

Jesteś zainteresowany reklamą?