Strona główna
Budownictwo
Tutaj jesteś

Wymiana instalacji elektrycznej – o czym warto pamiętać?

18 listopada 2019

Posiadanie sprawnej instalacji elektrycznej to nie tylko niezwykle istotna kwestia ze względu na estetykę wnętrza, ale przede wszystkim na bezpieczeństwo. Jeśli dysponujesz starą lub co gorsze wadliwą instalację i zastanawiasz się nad jej wymianą – zapraszamy do artykułu, który pomoże Ci podjąć decyzję o remoncie.

Wszystko, co warto wiedzieć o instalacjach elektrycznych

Gdy decydujemy się na zakup lokum z rynku wtórnego lub dysponujemy mieszkaniem z tzw. wielkiej płyty, warto sprawdzić materiał, z jakiego wykonana. Warto pamiętać, że stare montaże nie były przystosowane do takiej ilości urządzeń, z jakiej korzystamy w dzisiejszych czasach. W zdecydowanej większości budynków z drugiej połowy XX wieku wykonywano bowiem instalacje aluminiowe. Aktualnie używamy wielu urządzeń elektronicznych, których ówcześni projektanci zwyczajnie nie brali pod uwagę. Aluminium to materiał delikatny i podatny na uszkodzenia mechaniczne, dlatego podczas przeciążenia może łatwo się przepalić. Łagodny scenariusz to natychmiastowy brak zasilania, jednak w najgorszym wypadku może nawet dojść do zapalenia i pożaru.

Kiedy już podejmiemy się wymiany przewodów na miedziane, dobrze jest zaplanować rozprowadzenie nowej instalacji. Ważne, aby koryta były odpowiednio głęboko osadzone w ścianach, aby podczas np. wieszania szafek, czy obrazków nie natrafić na linię przewodów. Istotny jest także odpowiedni wybór przewodów. Przy urządzeniach o dużym poborze prądu (takich jak: lodówka, pralka, czy zmywarka) konieczne jest zastosowanie odpowiednio zaizolowanych przewodów trójżyłowych o możliwie dużej średnicy.

Łączniki i gniazdka

Remont instalacji elektrycznej to nie tylko to, co w ścianach, ale także elementy zewnętrzne, widoczne. Dobrze, gdy planowanie aranżacji wnętrz opera się nie tylko na doborze mebli, czy kolorów, ale przemyślana zostaje także kwestia np. rozmieszczenia włączników światła. Profesjonalne podejście to takie, w którym wszystkie znajdują się po analogicznej stronie drzwi i na dokładnie tej samej wysokości. Pozwala to uniknąć chaosu i wizualnego nieładu. Warto też dopasować włącznik https://www.bricomarche.pl/elektryka/gniazdka-przedluzacze-wlaczniki do rodzaju oświetlenia – do bardziej rozbudowanych lamp wybierać model dwuklawiszowy lub – jeśli pozwala na to samo urządzenie – opcję z możliwością zdalnej regulacji natężenia światła.

Planując nową instalację elektryczną, należy pamiętać o zasadach umieszczania gniazdek. Te zakładają, że gniazda wtykowe mają nam służyć przez długie lata, dlatego powinny być ulokowane w miejscach uniwersalnych i łatwo dostępnych, jednak nie niebezpiecznych. Zgodnie z normą każde powinno mieć tzw. uziemienie, czyli bolec, zapewniający bezpieczeństwo przed ewentualnym porażeniem prądem.

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Oszklony taras - kiedy warto się zdecydować ?
drabina
mika w przemyśle

Jesteś zainteresowany reklamą?