Odzież robocza i ochronna dla pracowników – postaw na jakość!

Pracownicy muszą korzystać z odzieży ochronnej lub roboczej wtedy, gdy istnieje ryzyko zniszczenia lub zabrudzenia ich odzieży, ale również wtedy, gdy wymagają tego przepisy BHP ze względu na charakter pracy. Jak wybrać odpowiednią odzież dla pracowników?

Czy pracodawca musi zapewnić pracownikom odzież?

Przepisy wskazują, że w określonych sytuacjach przedsiębiorca zobowiązany jest do tego, aby przekazać pracownikom odzież roboczą albo ochronną.

Odzież robocza będzie niezbędna wtedy, gdy pracownik może zabrudzić lub zniszczyć swoją odzież osobistą podczas pracy. Wobec tego takie ubrania często używane są w branżach jak budownictwo, wykończenia, mechanika samochodowa czy montaż.

Drugą kategorią ubrań dla pracowników jest odzież ochronna. To inny typ ubrań, które przeznaczone są do stosowania wtedy, gdy na konkretnym stanowisku pracy istnieje ryzyko pojawienia się szkodliwych lub niebezpiecznych czynników, na przykład biologicznych, chemicznych czy fizycznych.

W takich przypadkach pracodawca musi przekazać pracownikom ubrania. Są one przekazywane nieodpłatnie i pracownik wtedy, gdy rozwiąże umowę z pracodawcą, musi oddać mu odzież. Istnieje również możliwość wypłacania przez pracodawcę ekwiwalentu za ubrania dla pracowników.

Odzież robocza a odzież ochronna – czym się różnią?

Bardzo często odzież robocza oraz odzież ochronna jest ze sobą mylona. Czym dokładnie różnią się te rodzaje ubrań dla pracowników?

Ubrania robocze są przeznaczone głównie do ochrony przed czynnikami jak zabrudzenie, niskie i wysokie temperatury czy opady. Są to ubrania, które nie spełniają funkcji ochronnej.

Ubrania ochronne są z kolei stosowane wtedy, gdy na stanowisku pracy występują zagrożenia, przed którymi pracownicy muszą się chronić, na przykład mogą być to ogień, środki chemiczne, ostre przedmioty.

Dla dodatkowej ochrony stosowane są również środki ochrony osobistej – indywidualnej oraz zbiorowej.

Na co zwrócić uwagę, wybierając odzież dla pracowników?

Obecnie producent odzieży roboczej i orchronnej może zaoferować swoim klientom dostęp do wielu różnych ubrań. O czym warto pamiętać, gdy wybiera się właściwą odzież dla pracowników?

Przede wszystkim należy dobrać ją odpowiednio do zagrożeń, jakie występują na stanowisku pracy. W związku z tym duże znaczenie ma wtedy przeprowadzenie analizy BHP, aby określić, jakie czynniki powodują zagrożenie dla pracowników.

Wybierając odpowiednią odzież, duże znaczenie ma również jej jakość. Dobre ubrania pracownicze nie tylko będą wygodne i trwałe, ale również będą przyszłościową inwestycją. Dzięki temu nie będą narażone na szybkie zniszczenie i będą służyć przez długi czas.

Warto też zwrócić uwagę na porę roku, na którą mają być przeznaczone ubrania robocze czy ochronne. Przykładowo, jeżeli pracownicy mają prowadzić swoje obowiązki w warunkach niskiej temperatury, trzeba zaopatrzyć ich w ubrania, które zapewniają ochronę przed zimnem.

Trzeba również zebrać informacje dotyczące rozmiarów odzieży roboczej dla pracowników, aby byłą ona odpowiednio dopasowana.

Znakowanie odzieży dla pracowników – czy warto?

Odzież przeznaczona dla pracowników może być również poddana znakowaniu. Oznacza to, że mogą być wykonane na niej nadruki lub hafty.

Znakowanie odzieży jest bardzo dobrym wyborem wtedy, gdy chce się nadać odzieży indywidualny wygląd. Umieszczone na niej logo firmy pozwala wtedy na promowanie biznesu i jednocześnie umożliwia zadbanie o wizerunek firm.

Taką usługę może zaoferować również producent odzieży roboczej i orchronnej, dlatego można zakupić ją od razu z logo lub innymi napisami albo grafikami.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.