O czym pamiętać, kupując maskę samościemniającą do spawania?

Odpowiednio dobrana przyłbica do spawania to nie tylko większe bezpieczeństwo, ale i znacząca poprawa komfortu oraz jakości wykonywanej pracy. Współcześnie najczęstszym wyborem spawaczy jest maska samościemniająca wyposażona w specjalny filtr, który automatycznie przyciemnia przezierną szybkę w momencie zajarzenia łuku, tak by chronić wzrok i zapewniać dobrą widoczność niezależnie od poziomu natężenia światła. Na co warto zwrócić uwagę, kupują tego typu akcesoria?

Cztery parametry określające klasę optyczną przyłbicy

Większość dostępnych obecnie na rynku nowoczesnych masek samościemniających opisana jest przez cztery podstawowe parametry składające się na klasę optyczną konkretnego modelu przyłbicy. Pierwszym z nich jest poziom zniekształceń, jakie mogą pojawić się podczas patrzenia przez szybkę. Drugi to parametr rozproszenia światła, który polega na ocenie występowania ewentualnych zanieczyszczeń w szkle. Trzeci parametr określa zdolności samościemniające soczewek, a czwarty odnosi się do jakości widoku, gdy patrzymy przez szybkę pod różnymi kątami. Najlepszej jakości profesjonalna maska samościemniająca będzie posiadała oznaczenie 1/1/1/1. Przy sprzęcie gorszej jakości te oznaczenia będą wyższe i mogą osiągać wartość w zakresie od 1 do 3. Aktualnie nawet tańsze modele przyłbic charakteryzują się doskonałymi właściwościami optycznymi i rzadko kiedy w ich oznaczeniu odnajdziemy cyfrę 3.

Dobór przyłbicy do rodzaju wykonywanej pracy

Poza określeniem klasy optycznej ważnym parametrem technicznym wszystkich samościemniających się masek do spawania jest także zakres regulacji zaciemniania. To bardzo ważne ze względu na poziom ochrony wzroku i komfort pracy przy spawaniu prądem o dużym lub niskim natężeniu. W sprzedaży znajdziemy maski przeznaczone do spawania jedną metodą, na przykład MMA, MIG/MAG lub TIG oraz ich uniwersalne wersje pozwalające na spawanie każdą z dostępnych metod. Pierwsze z nich to sprzęt na ogół stosunkowo tani, o wąskim zakresie regulacji zaciemnienia. Uniwersalna maska samościemniająca to sprzęt droższy, ale bardziej praktyczny. Wielofunkcyjne przyłbice to sprzęt powszechnie stosowany przez profesjonalnych operatorów spawarek, gwarantujący wyższy poziom komfortu i bezpieczeństwa nie tylko podczas spawania, ale także przy szlifowaniu, cięciu plazmą, spawaniu czy cięciu gazowym.

Kupując nową maskę samościemniającą warto sprawdzić również liczbę wbudowanych w nią detektorów łuku. Tańsze modele przyłbic wyposażone są zwykle w 2 detektory, a droższe w 4. Im większa liczba detektorów, tym mniejsze ryzyko przypadkowego porażenia wzorku lub chwilowego oślepienia, gdy maska nie zdąży zaciemnić się przy gwałtownym zajrzeniu łuku. Stosowanie masek z większą liczbą detektorów poleca się przy spawaniu metodą TIG.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz