Na jakiej mapie wykonuje się projekt zagospodarowania terenu i uzgodnienia?

Projekt zagospodarowania terenu to ważny element dokumentacji, wymagany w procesie ubiegania się o pozwolenie na budowę. Musi zostać przygotowany do każdego rodzaju budynku – zarówno realizowanego na podstawie gotowego, jak i indywidualnego planu architektonicznego. W celu jego opracowania, niezbędne jest posiadanie aktualnej mapy wykonanej przez uprawnionego geodetę. Na jakim typie mapy nanosi się PZT i dokonuje uzgodnień, będących integralną częścią projektu budowlanego?

Projekt zagospodarowania terenu i uzgodnienia – co obejmują?

Projekt zagospodarowania terenu jest dokumentem w formie graficznej, naniesionym na stosowną mapę. Jest to obowiązkowy element kompletnej dokumentacji, składanej wraz z wnioskiem i projektami domów w wydziale architektoniczno-budowlanym, w celu uzyskania pozwolenia na budowę. Na kopii mapy architekt nakreśla obrys planowanego budynku wraz z jego głównymi wymiarami oraz orientacją względem stron świata. Specjalista zaznacza odległości do już obecnej już zabudowy oraz granic działek sąsiadujących z naszą posesją. Ustala rzędną parteru budynku wskazującą, na jakim poziomie w stosunku do istniejących rzędnych terenu zostanie usytuowany obiekt mieszkalny. Wyznacza także lokalizację wjazdu i wejścia na działkę, miejsc parkingowych, zbiornika na nieczystości ciekłe, pojemników na odpady stałe czy trasę niezbędnych przyłączy.

Obowiązkiem specjalisty adaptującego projekty domów jest również dokonanie niezbędnych uzgodnień. Obejmują one m.in. uzyskanie opinii zespołu uzgadniania dokumentacji projektowej, dotyczącej planowanej sieci uzbrojenia terenu. W celu jej otrzymania konieczne jest przedłożenie wniosku wraz z załącznikami, takimi jak projekt usytuowania poszczególnych mediów wykonany na odpowiedniej mapie.

Na jakiej mapie wykonuje się projekt zagospodarowania terenu i uzgodnienia?

Projekt zagospodarowania terenu dotyczący domów jednorodzinnych, wielorodzinnych i obiektów o mniejszych gabarytach jest przygotowywany na zaktualizowanej kopii mapy zasadniczej w skali 1:500 lub 1:1000. W przypadku obiektów wielkokubaturowych, PZT może zostać wykonany na mapie o mniejszej skali.

Z uwagi na fakt, iż mapy zasadnicze w archiwum zasobów geodezyjnych często nie są zgodne z obecnym stanem rzeczywistym, niezbędne jest wykonanie ich aktualizacji. W tym celu uprawniony geodeta musi udać się na wskazaną działkę oraz zweryfikować rzędne terenu z tymi podanymi na mapie. Sprawdza on, czy granice własności posesji są zgodne z istniejącymi ogrodzeniami lub wykreślonymi liniami granicznymi działek. Jego obowiązkiem jest również skontrolowanie elementów uzbrojenia terenu, istniejącej zabudowy i innych obiektów na posesji oraz w jej najbliższym sąsiedztwie.

Gotowa mapa musi zostać opatrzona odpowiednimi pieczątkami, m.in. z wydziału geodezji oraz imiennym stemplem geodety wraz z jego uprawnieniami i datą wykonania dokumentu. Koszt przygotowania zaktualizowanej mapy do celów projektowych wynosi zazwyczaj kilkaset złotych. Im większa jest nasza działka lub bardziej skomplikowane warunki terenowe, tym bardziej może wzrosnąć cena opracowania takiej mapy.

Projekt zagospodarowania terenu oraz uzgodnienia to jedne z obligatoryjnych elementów dokumentacji, jaką musimy zgromadzić przed rozpoczęciem budowy. Dotyczą one zarówno inwestycji wykonywanych na podstawie zgłoszenia, jak i pozwolenia. PZT jest nanoszony na zaktualizowaną kopię mapy zasadniczej, którą możemy zamówić u uprawnionego geodety. Z uwagi na możliwość wydłużonego czasu oczekiwania na jej przygotowanie, zlecenie jej wykonania warto zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem.

Zdjęcie: Projekt C444o – Czterolistna koniczyna – wariant XIV z kolekcji Muratora, arch. Przemysław Biryło

Artykuł sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.