Mały pokój z aneksem kuchennym

Bardzo popularnym typem mieszkania jest studio. Jest szczególnie cenione przez singli, studentów czy młode pary wynajmujące swoje pierwsze lokum. Z reguły mieści się w punkcie skomunikowanym z centrum miasta – z rozbudowaną siecią transportu publicznego i łatwym dostępem do infrastruktury. Zobaczmy, jak można zaaranżować taką przestrzeń, by w pełni cieszyć się komfortem i wygodą mieszkania.

Kompaktowe mieszkanie typu studio

Kawalerki i mieszkania typu studio z reguły składają się z dwóch pomieszczeń: pokoju z aneksem kuchennym i łazienki. W takich wnętrzach niełatwo o wygospodarowanie dodatkowego miejsca, dlatego wszystko musi być szczegółowo przemyślane i zaprojektowane. Aranżacja małej przestrzeni jest przedsięwzięciem wymagającym dużej wyobraźni i umiejętności. Ważne jest zaplanowanie: blatu roboczego do przygotowywania posiłków, miejsca na czajnik czy ekspres do kawy, stołu, przy którym można zjeść śniadanie i stoliczka w salonie, na którym można spokojnie odstawić wieczorną herbatę. Przy wejściu do mieszkania potrzebne będzie miejsce na odwieszenie mokrej odzieży zimą, a w łazience grzejnik drabinkowy na suszenie ręczników. Mile widziane są oczywiście schowki i skrytki, w których ukryjemy odkurzacz, wiadro od mopa itp., żeby pozostawić  jak najmniej przedmiotów na widoku. Maksymalne wykorzystanie przestrzeni jest tu kluczem do sukcesu.

W kuchni czy w pokoju?

Niewielki metraż nie przeszkadza w urządzeniu funkcjonalnego, a do tego modnego wnętrza. Warto zatem przekuć wady małego metrażu w zalety i spojrzeć na takie mieszkanie jako na bardzo przyjazne miejsce do życia. Oddzielenie blatem salonu od kuchni pozwala stworzyć stanowisko do szykowania, ale i spożywania posiłków. Wykorzystując wygodne i designerskie krzesła, można stworzyć także wyjątkowe miejsce do spotkań z przyjaciółmi. Skandynawskie meble krzesła charakteryzujące się lekkością i prostotą wpiszą się idealnie w taki wystrój. Skośne drewniane nóżki czy wygodne plastikowe lub tapicerowane siedzisko będą prawdziwą ozdobą. Krzesło inspirowane skandynawskim stylem to też ukłon w stronę minimalizmu – tak dobrze komponującego się z niewielką przestrzenią. Pozwala ono zachować spójność między komfortem a użytecznością, doskonale wpisując się w aranżacje miejskich kawalerek i mieszkań typu studio.

Krzesła tapicerowane czy plastikowe do kuchennego aneksu

Planując aneks kuchenny i wybierając krzesła do blatu łączącego, a raczej oddzielającego pokój od kuchni, zawsze pojawia się pytanie: czy to miejsce jest bardziej kuchnią, czy salonem. Czy krzesła przynależą bardziej do przysłowiowej kuchennej strefy roboczej, czy salonowej strefy relaksacyjnej? Odpowiedzi należy szukać w stylu planowanej aranżacji. Z reguły aneks kuchenny stanowi jedną spójną całość z salonem i przenikanie tych dwóch przestrzeni jest całkowicie naturalne. Jeśli zależy nam na nowoczesnym, loftowym czy industrialnym wnętrzu to krzesła kubełkowe szare, krzesła na metalowych czarnych nogach czy krzesła plastikowe do salonu będą wyglądać zjawiskowo – ustawione zarówno z jednej, jak i z drugiej strony wyspy. Jeśli natomiast wnętrze ma mieć charakter bardziej klasyczny lub elegancki, wówczas krzesła tapicerowane drewniane albo krzesła tapicerowane na złotych nogach będą bardziej efektowne. Welurowa tapicerka nada wyjątkowego charakteru całej aranżacji. Ciekawe przeszycia, intensywne kolory czy połyskujące kryształki przyciągną wzrok, zaskakując nieszablonowym designem. Ważne, by krzesła miały lekką konstrukcję (aby ich przestawianie nie sprawiało problemu) i nie przytłaczały swoją wielkością.

Im jaśniej, tym lepiej 

Projektując małe wnętrza, warto zadbać o ich doświetlenie. Jasna kolorystyka ścian i mebli oraz wykorzystanie w aranżacji luster czy metalowych powierzchni zwiększa optycznie przestrzeń i czyni ją bardziej przestronną. Zamiast przysadzistych mebli korzystniej będą się prezentować krzesła, kanapy i szafki na nóżkach. Krzesło inspirowane stylem skandynawskim wydaje się dobrym rozwiązaniem – zajmuje mniej miejsca i doskonale prezentuje się w salonie z aneksem kuchennym.

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz