Magnesy walcowe – skład, właściwości, zastosowanie

Mocne, neodymowe magnesy występują w różnych formach, w zależności od zapotrzebowania użytkującego i celu do jakiego został przeznaczony. Jednym z popularniejszych kształtów takich elementów są magnesy walcowe. Jak się je wykonuje, jakie posiadają właściwości i gdzie są wykorzystywane?

Zacznijmy od tego, czym jest magnes neodymowy. To forma magnesów, która zachowuje swoje właściwości niezależnie od czasu. To oznacza, że raz zainstalowany magnes neodymowy zawsze będzie przyciągał metal. Właśnie tego typu magnesami są magnesy walcowe.

Jakie właściwości mają magnesy walcowe?

Magnesy walcowe powstają już w trakcie produkcji i modelowania kształtu elementu. Podczas tworzenia magnesu, sproszkowany neodym, żelazo i bor są łączone i formowane tak, aby wyglądały jak klasyczny walec. To ważne, bo formę magnesu można określić wyłącznie podczas jego przygotowywania – później nie ma już takich możliwości.

Walcowe magnesy są bardzo trwałe. Ich główną zaletą jest jednak długowieczność, co przekłada się na zastosowanie w przypadku nowoczesnych technologii czy urządzeń elektro-mechanicznych. W zależności od wybranej siły, potrafią one trwale przyciągnąć metal. W najsilniejszych wersjach do oderwania od siebie powierzchni może być wymagana ingerencja dodatkowego sprzętu.

Gdzie możemy spotkać magnesy walcowe?

Neodymowe magnesy walcowe – jak wcześniej wspomnieliśmy – mają szerokie zastosowanie. Szczególną popularnością cieszą się w wykorzystywaniu wspomagania urządzeń elektromagnetycznych, elektrycznych czy elektronicznych. To z tego względu element ten znajduje się np. w miernikach geodezyjnych, turbinach wspomagających pracę jednostki napędowej w pojazdach czy maszynach przemysłowych, ale nie tylko! Ich właściwości doceniła już branża reklamowa (do umieszczania reklam wieloformatowych i niewielkich posterów), papiernicza czy usługowa (np. w galeriach handlowych tego typu elementy wykorzystuje się na bramkach ochronnych).

A czy walcowe elementy możesz stosować w domu? Zdecydowanie! Bardzo często estetyczny kształt znajduje zastosowanie jako część montażu ramek na zdjęcia, wspomaganie drzwi lub klasyczne, znane powszechnie magnesy na lodówkę. Poza tym spotykane są również w warsztatach czy biurach.

Gołym okiem widać więc, że walcowy kształt magnesów stosowany jest naprawdę wszędzie. Różne jest oczywiście zapotrzebowanie na wielkość elementu czy siłę jego przyciągania. Pamiętaj, że również od tych parametrów zależy cena produkcji takich części!

Redakcja Odnawialni

Dodaj komentarz