Jak zaoszczędzić na prądzie? Ekologiczne nawyki

0
1204
jak zaoszczędzić na prądzie - żarówka LED

Trudno wyobrazić sobie nowoczesne gospodarstwo domowe bez prądu. Jest on nam niezbędny do normalnego funkcjonowania. Dzięki niemu działają nasze pralki, lodówki, kuchenki, ale także smartfony i komputery. Rezygnacja z jego używania nie jest możliwa, ale istnieje wiele prostych sposobów na znaczne ograniczenie zużycia energii.

Rosnące koszty energii elektrycznej odbijają się negatywnie na portfelu każdego z nas. Comiesięczne wydatki na prąd stanowią sporą część domowego budżetu. Warto poznać proste sposoby na zmniejszenie jego poboru, a co za tym idzie obniżenie rachunków. Sprawdź, jak zaoszczędzić na prądzie.

Energooszczędny sprzęt

Jednoczesna wymiana całego domowego sprzętu na taki o najwyższej klasie energooszczędności w praktyce nie jest możliwa, ponieważ wiązałaby się z ogromnym wydatkiem. Warto jednak cały czas mieć na uwadze klasę energooszczędności nowo zakupywanych sprzętów. Pamiętajmy, aby każde nowe urządzenie, które trafia do naszego domu, było jak najbardziej ekonomiczne. Nie warto wybierać nieco tańszych, ale zużywających znaczne ilości prądu sprzętów AGD czy RTV. W dłuższej perspektywie czasu nam się to nie opłaci.

To, co w kwestii sprzętu możemy zrobić od razu, to wymiana wszystkich żarówek w domu na te zużywające jak najmniej prądu. Zdecydowanie najlepszym wyborem są żarówki typu LED. Są najbardziej ekonomiczne i bardzo trwałe, wiec posłużą nam przed dłuższy czas. Energooszczędne żarówki LED zużywają od 65 do 80% mniej prądu niż te tradycyjne, co w stosunku rocznym daje naprawdę dużą kwotę zaoszczędzoną na prądzie.

Jak zaoszczędzić na prądzie? Ekonomiczne nawyki

Wprowadźmy na co dzień ekonomiczne nawyki, które pozwolą nam zaoszczędzić sporo pieniędzy na energii elektrycznej. Warto zacząć od banalnych spraw, o których często zapominamy, takich jak wyłączanie sprzętów elektronicznych z czuwania, kiedy ich nie używamy, czy wyjmowanie z gniazdka ładowarki do telefonu. Jeśli mamy sporo różnych sprzętów, dobrym wyborem jest zakup listwy z wyłącznikiem, do której je podłączymy. Dzięki temu wyłączymy z czuwania wszystkie jednym przyciskiem na przedłużaczu.
Naprawdę duże oszczędności może przynieść nauczenie się ekonomicznego korzystania z kuchenki elektrycznej. Warto polubić dania jednogarnkowe i zaprzyjaźnić się z szybkowarem. Gotowanie w nim pozwala zaoszczędzić aż między 30 a 60% energii elektrycznej. Jeżeli gotujemy w tradycyjnych garnach, pamiętajmy, aby zawsze korzystać z pokrywki. Przygotowywanie potraw w odkrytym garnku, powoduje, że zużywamy aż trzykrotnie więcej prądu.

Eko ogrzewanie

Z kolei, jeśli ogrzewamy mieszkanie energią elektryczną, zadbajmy o uszczelnienie okien i przykręćmy nieco temperaturę. Warto wiedzieć, że obniżenie temperatury w pomieszczeniu o zaledwie jeden stopień, pozwoli zaoszczędzić aż od 10 do 20% zużywanej energii.

Na co dzień zwracajmy również większą uwagę na takie sprawy, jak włączanie świateł w mieszkaniu, kiedy nie jest to niezbędne, czy zostawianie włączonego telewizora w salonie, podczas gdy my na przykład gotujemy obiad w kuchni. Warto też przemyśleć zmianę taryfy na prąd u naszego operatora. Przeanalizujmy, w jakich godzinach zużywamy najwięcej energii, być może okaże się, że warto przykładowo zmienić taryfę na nocną.