Plastikowe i styropianowe opakowania to odpady po posiłkach zamawianych z restauracji lub w ramach codziennego cateringu dietetycznego. Niestety, wiele osób wyrzuca takie pojemniki, nie zwracając uwagi na odpowiednią segregację, pozwalającą na recykling. W jaki sposób pozbyć się zatem opakowań po jedzeniu?
Gdzie wyrzucać styropianowe opakowania po jedzeniu na wynos?
Styropian to tworzywo sztuczne, które ma właściwości termoizolacyjne ze względu na niski współczynnik przenikania ciepła, dlatego znalazł swoje zastosowanie nie tylko w budownictwie, ale i branży gastronomicznej. Choć umieszczenie go w odpowiednim kontenerze nie stanowi dużej zagadki, to warto pamiętać, by takie opakowania na wynos dokładnie oczyścić.
Jeśli nie da się tego zrobić i na opakowaniu styropianowym pozostaną resztki jedzenia, wówczas powinno się je umieścić w koszu na odpady zmieszane. Jaki kolor ma taki kontener? Pojemnik na tworzywo sztuczne i metal jest żółty, a odpady zmieszane – czarny. Co się stanie, jeśli wykonamy złą segregację? Taki pojemnik nie będzie mógł zostać poddany recyklingowi.
Do jakiego pojemnika na odpady wyrzucać opakowania z trzciny cukrowej?
To ekologiczny materiał, który pozyskuje się z bagassy, czyli resztek produkcji cukru. Jak się okazało, jest on świetną alternatywą dla tworzyw sztucznych, dlatego bardzo wiele firm zdecydowało się na wprowadzenie opakowań z trzciny. Co więcej, pudełka z bagassy bardzo szybko się rozkładają, dlatego są w pełni bezpieczne dla środowiska. Gdzie należy wrzucić takie opakowania? Dla pustych pudełek z trzciny cukrowej przeznaczone są kontenery na Bioodpady. Mają one brązowy kolor.
Gdzie wyrzucać opakowania z plastiku PET?
PET to termoplastyczne tworzywo sztuczne, które nie reaguje szkodliwie w kontakcie z żywnością. Pojemniki wykonane z tego materiału mają kolor czarny lub biały. Niekiedy nie stosuje się żadnych barwników. Opakowania PET, tak jak styropian, należy wrzucać do żółtego pojemnika.
Dlaczego segregacja odpadów jest tak istotna?
Recykling generuje mniej pieniędzy, które miasto musiałoby wydać na składowiska odpadów. Dzięki segregacji pozornie niepotrzebne rzeczy mogą zostać ponownie wykorzystane, co przekłada się na poprawę wydajności ekonomicznej. Zmniejszeniu ulega natomiast szkodliwa dla naturalnego środowiska emisja dwutlenku węgla. Wśród innych korzyści świadomej i prawidłowej segregacji śmieci warto wskazać: spadek degradacji zielonych terenów, słabsze zanieczyszczenie wód gruntowych, poprawa różnorodności biologicznej w morzach i oceanach, mniej miejsca niezbędnego do składowania śmieci.
Segregacja śmieci jest niezwykle ważna nie tylko dla środowiska, ale i człowieka. Warto zatem pamiętać, by przestrzegać i wrzucać opakowania po jedzeniu do odpowiednich kontenerów.
Artykuł sponsorowany