Ekologiczne ogrzewanie domu – poznaj nowoczesne metody

0
950
fotowoltanika to ekologiczne ogrzewanie

Jedną z głównych przyczyn dużego zanieczyszczenia powietrza w Polsce, szczególnie w okresie zimowym, jest stosowanie nieekologicznych metod ogrzewania budynków. Palenie węglem i drewnem powoduje, że do atmosfery dostaje się sporo pyłów zawieszonych. Niestety ogromnym problemem jest nadal spalanie śmieci w domowych piecach (pomimo licznych kampanii informacyjnych o szkodliwości takiego procederu). Wiele osób ogrzewa mieszkania elementami starych mebli, plastikiem, odpadami gumowymi, nie zdając sobie sprawy, z fatalnego wpływu takiego postępowania na środowisko naturalne i zdrowie ludzi.

Naprawdę warto zainteresować się ekologicznymi metodami ogrzewania domu. Koszty takiej inwestycji wcale nie obciążą nas tak bardzo, jak myślimy, ponieważ są one dofinansowywane przez państwo. Możemy liczyć a uzyskanie wsparcia nawet do 90% wartości takiego przedsięwzięcia. Warto zapoznać się z najpopularniejszymi ekologicznymi metodami ogrzewania.

Pompy ciepła

Na taką inwestycję najlepiej zdecydować się już na etapie budowy domu. Co prawda wymaga ona sporych nakładów, ale można być pewnym, że bardzo szybko się zwrócą. Cała instalacja pompy ciepła opiera się na systemie specjalnych rur (pionowych lub poziomych) ułożonych około 1, 5 metra pod ziemią. Metoda działa na zasadzie pobierania ciepła bezpośrednio z gruntu i przekazywania go do głównego urządzenia, jakim jest właśnie pompa ciepła. To tutaj następuje tak zwane zagęszczenie ciepła i podniesienie temperatury przy pomocy energii elektrycznej. Nowoczesne pompy ciepła są bardzo wydajne i pozwalają nie tylko na ogrzanie domu, ale także pracują latem jako klimatyzatory. Największą całoroczną efektywnością energetyczną odznaczają się hybrydowe pompy ciepła. Warto zwrócić się do specjalistów z firm oferujących takie pompy, którzy pomogą dobrać odpowiednie dla naszych potrzeb urządzenie.

Kolektory słoneczne i ogniwa fotowoltaiczne

Mieszańcy południowej Europy od lat wykorzystują energię słońca do ogrzewania zimą i chłodzenia latem swoich domów. Wiele osobom wydaje się, że w Polsce ze względu na warunki pogodowe, takie rozwiązanie nie ma racji bytu. To nieprawda, warto z niego skorzystać również u nas. Instalacja kolektora słonecznego to jednorazowy wydatek przynajmniej kilkunastu tysięcy złotych, jednak jest to inwestycja bardzo opłacalna. W Polskich warunkach kolektory słoneczne najczęściej wykorzystywane są do ogrzewania wody. Sprawdzają się świetnie i są naprawdę efektywne. Jeśli zdecydujemy się na taką instalację, możemy być pewni, że koszty ciepłej wody w naszym domu spadną dosłownie do zera i to bardzo szybko.

Piece na biomasę

To zdecydowanie lepsze rozwiązanie aniżeli tradycyjny piec na węgiel. Jest to również jedna z najtańszych metod ogrzewania domu. Paliwem grzewczym jest specjalny granulat (pelet), który uzupełniany maksymalnie trzy razy w tygodniu. Użytkowanie takiego pieca jest więc bardzo wygodne a przede wszystkim nie kosztuje zbyt wiele. W wyniku spalania biomasy do środowiska trafia zdecydowanie mniej dwutlenku węgla i innych gazów powstających przy ogrzewaniu tradycyjnym paliwem kopalnym.

Pamiętajmy, że niezależnie od tego, z jakiej metody grzewczej korzystamy w swoim domu, czynnikiem, który przyniesie nam największe oszczędności, będzie prawidłowe ocieplenie budynku. Termomodernizacja powinna objąć nie tylko ściany, ale również pokrycie dachowe i ograniczenie strat ciepła od strony gruntu. Z powodu nieszczelnego ocieplenia domu straty ciepła mogą być ogromne, bo rzędu nawet 25-30%, co przekłada się na znaczne koszty. Skorzystajmy więc z usług specjalistycznej firmy zajmującej się termomodernizacją budynków i sprawdźmy, czy nasz dom wymaga docieplenia. Taka inwestycja bardzo się opłaca. Ekologiczne ogrzewanie domu to same korzyści- znaczna redukcja kosztów i mniejszy smog.