Ekologiczne budownictwo

Wybierając budulec dla naszego ekologicznego domu powinniśmy zwrócić na dwa czynniki. Pierwszym z nich jest oczywiście tworzywo, z którego jest zbudowany element budujący. Ekologiczny czyli naturalny i przede wszystkim zdrowy dla środowiska podczas produkcji oraz użytkowania. Drugim ważnym czynnikiem jest to, czy element budujący tworząc budynek będzie energooszczędny. Nie sztuką jest wykonać dom z ekologicznego tworzywa ale przez jego słabe wartości izolujące zużywać ogromne ilości energii. Jeżeli już wystąpi taka konieczność, to wypadałoby używać energii pozyskanej z jakiegoś odnawialnego źródła.

Ekologiczne budownictwo – drewno

Drewno wykorzystujemy zazwyczaj do budowy konstrukcji naszego domu. Jesteśmy jednak w stanie wykonać cały w drewnie. Trzeba pamiętać o odpowiedniej obróbce drewna przed użyciem go do budowy. Drewno wydaje się budulcem mało odpornym na ogień. Żeby zwiększyć jego wytrzymałość i odporność na ogień, należy je odpowiednio zabezpieczyć. Z plusów budowy domu z drewna to przede wszystkim wspomniane ekologiczne budowanie. Drewno radzi sobie dobrze akustycznie – pochłania dźwięki. Dzięki zastosowaniu drewna jako główny budulec dbamy o odpowiednie warunki i optymalną wilgotność w pomieszczeniach. Drewno naturalnie reguluje temperaturę, co jest dla nas korzystne. Domy z drewna latem dają więcej chłodu a w zimie potrafią trzymać ciepło. To wszystko zależy od tego, w jaki sposób użyjemy drewna, jakiej jakości i od tego czy prace związane z budową zostaną wykonane z należytą dbałością.

Ekologiczna cegła

Ekologiczna jest także cegła. Podobnie jak drewno jest dobrym akustycznym izolatorem. Dzięki swoim właściwościom wydaje się być to dobre rozwiązanie ekologiczne. Możemy zaoszczędzić sporo energii cieplnej wykorzystując cegłę do budowy naszego ekologicznego domu. Minusem jest wysoki koszt budowy, porównywalny do kosztów budowy domu drewnianego (z bali drewnianych) ale droższy od budowania sposobem kanadyjskim.

Glina i słoma – ekologiczne budownictwo

Jednym z najstarszych sposobów na budowę domu jest glina połączona ze słomą. To bardzo ekologiczne połączenie. Gliniane budynki potrafią perfekcyjnie izolować wnętrze pomieszczeń. Dlatego zastosowanie mają w krajach, w których temperatura jest bardzo wysoka.

Redakcja Odnawialni

One thought on “Ekologiczne budownictwo

  1. Wydaje się, że najważniejsze w ekologicznym budowaniu jest oszczędzanie energii cieplnej. To faktycznie logiczne. jeżeli użyjemy liści bambusa do budowy domu a klimat będzie przynajmniej umiarkowany to siłą rzeczy nie będziemy ekologiczni, tylko będziemy cały czas ogrzewać dom.

Dodaj komentarz