Definicja mówi, że ceownik to hutniczy wyrób, stworzony za pomocą techniki walcowania lub gięcia metalu, docelowo przypominający literę C. W praktyce ceowniki stalowe dzielą się na różne podgrupy i wykorzystywane są w wielu dziedzinach np. budownictwie czy przemyśle. W tym tekście wyjaśnimy rolę tych elementów i wskażemy jakie typy ceowników możemy spotkać.
Ceowniki stalowe różnią się wieloma parametrami, w tym grubością, długością, przeznaczeniem. Jakie elementy możemy spotkać? Postaramy się wyjaśnić wątpliwości związane z tymi częściami.
Jakie ceowniki stalowe mogą nam służyć?
Najpopularniejsze ceowniki wykonane są z odpornej na działanie zewnętrznych czynników stali węglowej. Aby przygotować taki element, ta poddawana jest procesowi obróbki na gorąco (tzw. ceownik gorącowalcowany). Eksperci wskazują, że ten rodzaj obróbki stali jest wyjątkowo efektywny i przynosi wiele możliwości.
Zaletą ceowników jest to, że są to elementy bardzo wytrzymałe. Ich stałe obciążenie pozwala na stosowanie np. w przemyśle ciężkim czy budownictwie. Warto zaznaczyć jednak, że goła stal węglowa może przyjmować na siebie korozję, stąd – w przypadku zewnętrznego zastosowania – warto ochronić ją ocynkiem.
Dodajmy przy okazji, że istnieją również inne wersje ceowników takie jak np. ceowniki zimnogięte (wykonywane przy obróbce za pomocą dużo niższych temperatur).
Gdzie sprawdzą się ceowniki stalowe?
Ceowniki stalowe gorącowalcowane stosowane są szczególnie w przygotowaniu wytrzymałych konstrukcji stalowych wewnętrznych, których nie widać. To ze względu na mało estetyczny wygląd tych elementów.
Za pomocą ceowników stalowych tworzy się konstrukcje stoczniowe (statki, łodzie), samochody, kontenery czy maszyny. Jednak ich zastosowanie nie musi być wyłącznie przemysłowe. W domowych warunkach ceowniki przydadzą się przy stawianiu różnego rodzaju ogrodzenia na działce czy przygotowywaniu bramy. Również budując dom oparty na stalowych stelażach ceowniki mogą okazać się naprawdę niezbędne.
Pamiętajmy, że koszt ceownika zależy od jego długości, szerokości oraz grubości zastosowanej stali. Jeżeli element ma być poddawany sporemu obciążeniu, to konieczne jest zakupienie grubszych elementów, których nośność jest określona przez producenta.
Jak widać – ceowniki stalowe pełnią ważną rolę w przemyśle, gospodarce i budownictwie. Ważne jest ich odpowiednie zabezpieczenie przed korozją i dobranie elementów w taki sposób, aby wytrzymały określone obciążenia czy inne, zewnętrzne czynniki.