Czy panele słoneczne działają w nocy?

Fotowoltaika pozwala na tanie i przyjazne środowisku pozyskiwanie energii. To rozwiązanie bardzo popularne szczególnie w miastach takich jak np. Gdańsk. Sposób działania paneli słonecznych jest dość prosty. Polega on na pozyskiwaniu energii słonecznej poprzez specjalne panele. Falownik przetwarza prąd stały w zmienny (czyli dopasowany do parametrów ogólnej sieci), dzięki czemu można cieszyć się darmową energią, pochodzącą ze słońca. Czy oznacza to, że w nocy bądź w pochmurne dni fotowoltaika nie działa? Wyjaśniamy. 

Działanie paneli fotowoltaicznych w nocy — czy jest możliwe?

Do prawidłowego działania fotowoltaiki niezbędne jest światło dzienne dostarczające energię potrzebną do wytworzenia prądu.  Z uwagi na tę specyfikę działania, fotowoltaika w Gdańsku nie może więc produkować energii w nocy ani w pochmurne dni. Nie jest to jednak problem, gdyż nadmiar niespożytkowanej energii w ciągu słonecznych dni może być magazynowany (w sieci elektrycznej bądź w akumulatorach) i służyć w innym czasie, aby nie zabrakło potrzebnej energii potrzebnej do wykonywania codziennych czynności. Wszystko zależy od typu instalacji oraz ilości wyprodukowanego i niespożytkowanego prądu.

Typy instalacji fotowoltaicznej 

Jeśli zamieszkujesz województwo pomorskie i planujesz zainstalować fotowoltaikę, warto poszukać sprawdzonych wykonawców. Gdańsk mieści wiele dobrych firm specjalizujących się w tej dziedzinie. Jedną z decyzji, jaką trzeba podjąć przed instalacją fotowoltaiki, jest wybór jej typu. Istnieją dwa rodzaje instalacji:

  • Off-grid to instalacja samowystarczalna. Nie łączy się z siecią elektryczną, co oznacza, że zmagazynowany w akumulatorach nadmiar energii, zużywany jest w czasie, gdy nie może być ona produkowana np. w pochmurne dni czy w nocy.

  • On-grid jest najpopularniejszą instalacją. Łączy się ona z siecią elektryczną i oddaje do niej nadmiar energii. Jeśli jest ona znów potrzebna (nocą lub przy braku słońca), powraca do danego domu w wysokości 80% od ilości przekazanej do sieci elektrycznej.

Prócz powyższych rozwiązań dostępny jest także system hybrydowy. Pozwala on łączyć pobieranie energii z sieci i z akumulatorów. Przy takim systemie możesz być pewien, że energii potrzebnej do wykonywania różnych czynności nie zabraknie w nocy ani podczas pochmurnych dni. Przy doborze paneli i systemu fotowoltaiki np. z Gdańska, zawsze warto upewnić się, czy dana liczba paneli będzie wystarczająco wydajna także podczas mniej słonecznych miesięcy.

Redakcja Odnawialni.com.pl

Zespół pasjonatów zielonej energii i świata OZE. Uwielbiamy dzielić się wiedzą z zakresu odnawialnych źródeł energii, pomagamy lepiej zrozumieć pozytywny wpływ najnowszych technologii pozyskiwania energii na środowisko naturalne.