ABC segregacji odpadów

1
1100

Każdy produkt spożywczy, który spożywamy niesie za sobą konieczność utylizacji częściowej odpadów powstających czy to przy ich produkcji, czy to w trakcie ich konsumpcji. Z biegiem czasu pojawiają się na naszych osiedlach specjalne zbiorniki do ich segregacji. Odpady możemy powtórnie wykorzystać, lub zutylizować w sposób jak najbardziej bezpieczny dla środowiska. Segregacja w dużym stopniu przyczynia się nie tylko do oszczędności ale przede wszystkim jest bardzo pro ekologiczna. Zużyte baterie, plastikowe opakowania, butelki PET – jedni z największych trucicieli środowiska mogą zostać powtórnie przetworzone na inne produkty, dzięki czemu nie musimy wytwarzać takiej ilości nowych produktów zagrażających naszemu otoczeniu.

ABC SEGREGACJI ODPADÓW

To my sami jesteśmy odpowiedzialni za faktyczny stan naszego otoczenia. To od nas zależy w jaki sposób dzielimy wytworzone przez nas odpady. Po segregacji wstępnej należy odpady umieścić w odpowiednio oznaczonych kontenerze. Wówczas firma zajmująca się wywożeniem odpadów grupuje je już na wstępie. To bardzo pomaga i ogranicza nakład pracy potrzebny do wstępnej segregacji. Przecież z tych niepotrzebnych nam śmieci mogą powstać produkty niekoniecznie słabej jakości. Produkuje się z nich w tej chwili bardzo dużo produktów, nawet meble i ubrania.

ODPADY SEGREGOWANE

Standardowo wynosząc śmieci powinniśmy zauważyć oprócz kubła na odpady zmieszane także osobne kontenery na szkło, papier, metale i tworzywa sztuczne oraz odpady biodegradowalne. We wrzuceniu śmieci do odpowiedniego pojemnika pomogą nam kolory. W żółtym kontenerze znaleźć powinny się metale i tworzywa sztuczne. Pamiętajmy o tym, że butelki plastikowe i pojemniki z nakrętkami powinny być odkręcone i zgniecione – takim sposobem oszczędzamy miejsce w pojemniku, w samochodzie przewożącym odpady i w miejscu docelowej obróbki. Powietrze zgromadzone w zakręconych pojemnikach niekoniecznie ulotni się pod działaniem prasy. Im mniejsza objętość odpadów tym lepiej dla naszej planety.

POJEMNIK NA ODPADY PAPIEROWE

Kolor niebieski zarezerwowany jest dla odpadów wykonanych z papieru. Zielony oznacza, że powinniśmy umieścić w nim szkło. Istnieje możliwość wystąpienia worków na szkło – biały na szkło bezbarwne i zielony worek na szkło kolorowe. Brązowy kolor pojemnika oznacza, że w środku znajdują się odpady biodegradowalne.

1 KOMENTARZ

  1. To jeszcze nie nasza mentalność. Raz, że małe dzieci nie rozumieją idei segregacji śmieci i nie chce im się iść kawałek dalej do kolorowego kontenera. A dwa, że starsi ludzie to nawet nie przeczytają instrukcji segregacji odpadów i ładują wszystko co nie jest biodegradowalne do plastików.