Strona główna
Technologia
Tutaj jesteś

Jak poprawnie dobrać pompę ciepła do budynku?

27 grudnia 2022 Jak poprawnie dobrać pompę ciepła do budynku?

Pompa ciepła to innowacyjne urządzenie, które cieszy się popularnością zarówno w starszym, jak i nowszym budownictwie. Planując swoje miejsce zamieszkania, warto brać pod uwagę rozwiązania, które zwiększą troskę o środowisku, a przy tym zapewnią komfort każdemu z domowników. Czym kierować się przy właściwym wyborze pompy ciepła do domu? Podpowiadamy!

Zwróć uwagę na parametry! 

Aby wykorzystać wszelkie możliwości grzewcze sprzętu, należy przede wszystkim dopasować jego parametry. To one decydują o właściwym działaniu pompy ciepła, dzięki czemu będziemy mieli pewność, że zakup okaże się trafiony. O czym należy pamiętać przy wyborze pompy ciepła do budynku? Są to przede wszystkim:

  • Wielkość budynku – metraż domu jest o tyle ważny, że dzięki podanej wartości będziemy mogli oszacować zapotrzebowanie na energię cieplną.
  • Klasa energetyczna – znajomość elektrycznej efektywności budynków pozwoli dopasować odpowiednią moc grzewczą.
  • Moc grzewcza – to ilość dostarczanej energii, która gwarantuje skuteczne ogrzanie budynku przy optymalnym zużyciu prądu.
  • Współczynnik COP – określa efektywne działanie urządzenia i relację zachodzącą między dostarczanym do budynku prądem a energią elektryczną, wykorzystywaną do jego produkcji. 
  • Współczynnik SCOP – wyznacza wartość zużycia prądu przez pompę ciepła w danym sezonie grzewczym. 

Do wyznaczenia powyższych wartości, najprościej będzie posłużyć się sprawdzonymi narzędziami, które znacznie ułatwią etap doboru pompy ciepła do potrzeb budynku. Kalkulator pomp ciepła to jedno z takich rozwiązań, które usprawni wybór właściwego urządzenia, a przy tym automatycznie dokona jego wyceny. 

Kalkulator pomp ciepła - sprawdź!

Pompa ciepła – kryteria wyboru 

Oprócz wskazanych parametrów nie można pominąć także innych, niezbędnych czynników. Na wybór pomp ciepła składają się także pozostałe parametry, których znajomość umożliwi wybór odpowiedniego sprzętu. Które z nich warto znać przed zakupem? Należy zwrócić uwagę m.in. na:

  • Zastosowanie – nasze potrzeby mogą wykraczać poza samo ogrzanie budynku, czy podgrzanie ciepłej wody użytkowej. Jeśli zależy nam, aby pompa ciepła była wyposażona w dodatkową funkcję chłodzenia lub wentylacji, warto postawić na zakup urządzenia o złożonej budowie. 
  • Rodzaj pompy ciepła – w zależności od możliwości montażowych budynku, a także jego uwarunkowań technicznych, należy wybrać między gruntową, wodną a powietrzną pompą ciepła. Innowacyjnym rozwiązaniem będzie także urządzenie działające w trybie hybrydowym.
  • Dolne źródło ciepła – rodzaj dolnego źródła decyduje o tym, z jakiego źródła będzie pobierane ciepło dla naszego urządzenia. Nowoczesne pompy ciepła mogą wykorzystywać energię pozyskiwaną z: gruntu, wody lub powietrza.
  • Górne źródło ciepła – służy rozprowadzeniu ciepła, które pozyskuje z dolnego źródła. Wybór górnego źródła jest istotny, dlatego warto znać sprawność termodynamiczną obiegu, który odpowiada za przekazywanie ciepła i sprawne działanie systemu centralnego ogrzewania.
  • System pracy urządzenia – pompy ciepła nie muszą działać samodzielnie, jako że mogą działać w systemie biwalentnym. Układ ten zakłada użycie drugiego źródła, które będzie wspierało mechanizmy pompy ciepła i może to być m.in. kocioł centralnego ogrzewania. 

Pompa ciepła – czy w ogóle warto?

Nie da się ukryć, że urządzenie jest inwestycją niemałych kosztów. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszej perspektywie jego eksploatacja będzie oznaczać powolny zwrot kosztów. Przede wszystkim pompa ciepła to energooszczędny, bezobsługowy system ogrzewania, który nie wymaga częstych prac konserwacyjnych. Ponadto użycie pomp ciepła przyczynia się do większej troski o środowisko naturalne i ogranicza emisję zanieczyszczeń, przedostających się do atmosfery. Oprócz tego korzystanie ze sprzętu jest całkowicie bezpieczne, a co za tym idzie – niezwykle wygodne

Gdzie wyrzucać opakowania

Redakcja Odnawialni.com.pl

Jestem pasjonatem ekologii, budownictwa i zrównoważonego stylu życia. Na Odnawialni dzielę się wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat nowoczesnego budownictwa, energooszczędnych rozwiązań i ekologicznych wyborów do domu. Znajdziesz tu artykuły, które pomogą Ci stworzyć komfortowe i przyjazne środowisku wnętrze, zadbać o efektywne ogrzewanie czy poznać nowinki z zakresu energii odnawialnej

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

co to jest prąd elektryczny
jakie oznaczenie ma prąd stały
jak oznaczyć prąd zmienny

Jesteś zainteresowany reklamą?