Zrównoważona przyszłość zasilana przez morza i oceany?

Zrównoważona przyszłość zasilana przez morza i oceany?

Profesor Tsumoru Shintake z Instytutu Nauk i Technologii Okinawa (OIST) zapragnął czystej przyszłości, która jest niedroga i oparta na zrównoważonej energii. Już w 2012 roku postanowił poszukać nowych zasobów energetycznych – i chociaż to wiatr i słońce były zbadane w większym stopniu, to on ruszył w stronę morza.

Zrównoważona przyszłość zasilana przez morza i oceany?

Sea Horse

W tym roku prof. Shintake wraz z jednym oddziałem w OIST rozpoczął projekt zatytułowany „Sea Horse”, którego celem jest wykorzystanie energii z obecnego w oceanach, ciepłego prądu Kuroshio, który płynie od wschodniego wybrzeża Tajwanu i dookoła południowych części Japonii. Ten projekt wykorzystuje zanurzone turbiny, zakotwiczone na dnie morskim za pomocą kabli cumowniczych, które przekształcają energię kinetyczną stałych prądów naturalnych w użyteczną energię elektryczną, dostarczaną następnie drogą kablową do lądu. Początkowa faza projektu zakończyła się sukcesem, a jednostka poszukuje obecnie partnerów branżowych do kontynuowania kolejnej fazy. Naukowcy z OIST również chcieli, aby źródło energii, pochodzące z mórz i oceanów było tańsze i łatwiejsze do utrzymania.

„Szczególnie w Japonii, jeśli idziesz po plaży, znajdziesz wiele tetrapodów. Tetrapody to konstrukcje betonowe podobne do piramid, które są często umieszczane wzdłuż linii brzegowej, aby osłabić siłę fal przychodzących i chronić brzeg przed erozją. Niespodziewanie, 30% brzegu morza w kontynentalnej Japonii jest pokryte tetrapodami.” Shintake wyjaśnia, że ​​wraz z turbinami przymocowanymi do nich lub obok nich, zastępując je inteligentnymi zamiennikami, wytwarzają zarówno energię, jak i pomagają chronić wybrzeża.

Wielkie pokłady energii

„Korzystanie z zaledwie 1% brzegu morza kontynentalnej Japonii może wytworzyć około 10 gigawatów energii, co odpowiada 10 elektrowni jądrowych”, wyjaśnia profesor Shintake. Aby rozwiązać ten problem, naukowcy z OIST opracowali projekt WEC (The Wave Energy Converter) w 2013 r. Obejmuje to umieszczenie turbin w kluczowych miejscach w pobliżu linii brzegowej, takich jak pobliskie tetrapody lub wśród raf koralowych, w celu wytworzenia energii. Każda lokalizacja pozwala turbinom dostosować się do warunków, które umożliwiają im nie tylko generowanie czystej i odnawialnej energii, ale także pomagają w ochronie wybrzeży przed erozją.

Teraz profesor Shintake i naukowcy jednostki zakończyli pierwsze kroki tego projektu i przygotowują się do zainstalowania turbin w modelach o średnicy 0,35 m – dla pierwszego komercyjnego eksperymentu.

 

Odnawialni.com.pl, Ł.Sobol,
Źródło: sciencedaily.com, fot.:pixabay.com


Czytaj także:
Jak dostać dofinansowanie do OZE w Warszawie
Wodór może być produkowany ze sztucznych liści!